През миналата година България е привлякла 10% от инвестициите за Централна и Източна Европа и 30% от инвестициите на Балканите. Това заяви министърът на икономиката Милко Ковачев на пресконференция днес, на която бяха официално оповестени данните на Българската агенция за инвестиции за 2004 г.
България е привлякла през 2004 г. преки чуждестранни инвестиции в размер на 1,958 млн. евро, става ясно от данните на агенцията. За сравнение, през 2003 г. привлечените инвестиции са 1,851 млрд. евро. Оповестените данни съвпадат с представените през миналата седмица от БНБ предварителни данни за преки чуждестранни инвестиции.
“2004 г. е рекордна по отношение на привлечените преки чуждестранни инвестиции и те са в размер на два милиарда евро. Инвестициите в страната през миналата година са една четвърт, или 25% от инвестициите в България за последните 13 години. В периода 2001 -2004 г. общият размер на преките чуждестранни инвестиции е 62% от всички преки инвестиции за периода от 13 години”, каза Милко Ковачев.
Той добави, че една пета от инвестициите в България за последните 13 години са направени именно през миналата 2004 г. Постъпленията от приватизация са 37% от приходите от приватизация за последните 13 години на трансформиране на българската икономика.
Преките чуждестранни инвестиции в България представляват 9,2% от БВП на страната по предварителни данни, което е най-високото ниво от останалите страни от Централна и Източна Европа. В Румъния преките инвестиции са 5,6% от БВП, а за Чехия са 4,4% от БВП, уточни министърът.
“Наблюдава се видимо изместване от фокуса на инвеститорите от финансовия сектор, който е представлявал близо 40% от преките инвестиции за периода 98-2001 г. върху три нови сектора - енергетика, телекомуникации и търговия и услуги, т.е. наблюдава се едно изместване към секторите с висока добавена стойност”, заяви Павел Езекиев, изпълнителнен директор на Българската агенция за инвестиции.
За миналата година енергетиката привлича 38% от инвестициите, телекомуникациите-16%, търговията и услугите-15%, финансите 10% и недвижиите имоти-6%.
“Очакват се все повече инвеститори във възобновяемата енергетика, което е един много бързо растящ отрасъл в европейски мащаб, това са инвестиции в т.нар. Индустрии, свързани с икономика на знанието, високи технологии, производство на софтуер, хардуер, телекомуникационни устройства”, добави Езекиев.
Ръстът в търговията и услугите е естествен и е свързан с навлизането на големите търговски вериги и големите хотелски вериги в България, уточни директорът.
Петте най-големи инвеститора за 2004 г. са CES, EVN, Viva Ventures, E.ON и Шишеджам. “Останалите 5 места се заемат от предприятия, които са в областта на търговските вериги, както и инвестициите в Глобул и Мобилтел”, уточни Павел Езекиев.
“За 2005 г. нивото на инвестициите няма да се различава съществено от 2004 г., не се очаква спад. Очаква се засилен интерес от Германия, САЩ, скандинавските страни и далекоизточните страни”, заяви Езекиев, добавяйки, че “по сектори се очаква енергетиката отново да е водеща, с над 38% от общия обем на инвестициите. Делът на телекомуникациите се очаква да остане подобен, хотелите и недвижимите имоти ще останат силен сектор, предвижда се и все по-силно присъствие на нишовите сектори, като високи технологии като цяло, фини инженерни производства и др”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.