Цената на брашното, която сега е около 400 лв. (без ДДС) за тон може малко да се покачи и оттам да се вдигне и цента на хляба, добави той. В Европа, а и в света, няма недостиг на зърно, но поради лошата реколта цените са високи, уточни той.
В САЩ, най-регулирания пазар на света, досега не се е случвало за три месеца пшеницата да поскъпне двойно - от 100 долара цената вече е 200 долара на тон, каза Симов. Нашият пазар не може да остане изолиран от тази тенденция и у нас за три - четири месеца зърното поскъпна двойно, добави той.
През лятото пшеницата се търгуваше средно за 140 - 150 лева за тон без ДДС, а сега се продава на цени 280 - 300 лв./т, уточни Симов.
Основният фактор за повишаване на цените е слабата реколта в световен мащаб. За календарната 2006 година по данни на Световния съвет по зърното реколтата на пшеница е 580 млн. тона, докато през 2005 година тя е била 620 млн. тона.
Очакванията, че реколтата с пшеница през пролетта на 2007 г. в Аржентина и Австралия ще бъде по-добра, едва ли ще се оправдаят, смята Симов. В тези страни има голяма суша и затова добивите ще са по-слаби и това още повече вдига цените на пшеницата.
В Европа няма по ниска цена на FOB (стоката, натоварена на кораб) от 140 - 160 евро на тон. Малко по-евтино се търгува пшеницата в България, посочи Симов. Зърното в страната е достатъчно - реколтата беше от около 3 млн. тона и няма да се налага внос.
Цените на брашното, предлагано от някои мелници, са около 460 - 470 лв. за тон без ДДС, но трябва да се види дали има желаещи да купуват и тогава може да се каже дали това е пазарната цена, каза Симов.
Бялото брашно вече твърдо е 400 лева без ДДС за тон и това е нормално при положение, че пшеницата за него е купена за около 200 лв. за тон. По-ниски цени предизвикват съмнения за сива икономика, за неплатени данъци и осигуровки, подчерта още Васил Симов.
По думите му интервенцията на Държавния резерв няма да се отрази по никакъв начин върху пазара на зърно.
Резервът сега е излязъл на пазара със заявка за покупка на около 50 - 60 000 тона пшеница на цена 225 лева за тон, но това е капка в морета при реколта от 3 млн. тона тази година, каза директорът на борсата. Според него Държавният резерв е закъснял с покупката на зърно и това е можело да стане през лятото, когато зърното беше по-евтино.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.