Прокурор Иво Йолов заяви за БТА, че изчаква мотивите на съда, с които е постановил оправдателната присъда, след което ще обжалва на втора инстанция.
По време на приключилия процес Йолов поиска наказание и за двамата синдици - лишаване от свобода от три до петнайсет години и забрана да заемат длъжността синдик и да упражняват адвокатска практика три години. Защитата на подсъдимите, адвокатите Ани Димчева и Мариана Христова, пледираха за невинност.
Според тях няма нанесени щети на търговското дружество, вземанията на двете банки са приети от длъжника с включването им в оздравителния план, а по плана не са извършвани плащания. Адвокатите на подсъдимите смятат, че бившите синдици са действали в кръга на правомощията си, дадени от Търговския закон, като са се опирали на първичните счетоводни документи.
Тези документи не са били проверени от петорната икономическа експертиза, която е била направена само по предоставените от следствието данни, е мотивът на защитата.
64 тома са документите по делото, събрани от Националната следствена служба. 90 бяха свидетелите, сред които Александър Божков, Емил Хърсев, Бони Бонев и Атанас Коларов, чужденците Пиер Нордтоме и Евангелос Барутас, които са били ангажирани с управлението на рафинерията от нейните собственици.
Плевенската рафинерия "Нова Плама" наистина е източена, но виновните не се търсят във вярната посока, твърди адвокат Христова.
Присъдата е с право на обжалване пред Окръжен съд-Плевен в 15-дневен срок.
Ход на делото срещу Лилия Тодорова и Николай Пенев бе даден през септември миналата година.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.