България се нарежда на 28-мо място в глобален план по ръст на цените на жилищата през първото тримесечие, според консултантската компания Knight Frank. Страната ни попада в групата на държавите с умерено повишение на цените на имотите в рамките на 2-5%.
Към края на март на годишна база е отчетено увеличение на цените на имотите у нас от 4 на сто, показват данните на компанията. Спрямо предходното тримесечие ръстът достига 3,1%.
Най-силен ръст на цените на жилищата през първото тримесечие е отчетен в Турция – 15,3% на годишна база и 2,4% за тримесечието.
На второ място е Швеция с годишен ръст от почти 13% и 2,5% за тримесечието, а на трето – Нова Зеландия с годишно увеличение от 11%, но спад от 1,1% спрямо предходното тримесечие.
В топ 5 на класацията попадат Литва и Малта, а в топ 10 – Австралия, Мексико, Израел, Австрия и Ирландия.
Същевременно Украйна е държавата с най-силен спад на цените на имотите през първото тримесечие – 10,5% на годишна база и 2,8% за тримесечието. Следва Тайван със съответно спад от 6% и 2,3% и Гърция с 5,4% и 0,3%.
В топ 10 на най-слабите пазари на жилища в света попадат Хонконг, Сингапур, Хърватия, Кипър, Мароко, Италия и Словения.
Ръстът на цените на жилищата в глобален мащаб достига 3,4% през първите три месеца на годината спрямо същия период на миналата година, отчита компанията. Темповете на растеж на най-добре представящите се пазари обаче се забавят видимо.
В САЩ и Великобритания забавянето е още по-осезаемо по политически причини – президентските избори в Страната на неограничените възможности и референдумът за членството на Острова в Европейския съюз (ЕС), който ще се състои през следващата седмица.
Цените на жилищата на ключовите азиатски пазари не успяват да намерят единна посока. Единствено Малайзия намира място в топ 20 на класацията с годишен ръст от 5,8% и спад от 0,8% за тримесечието. Някогашният лидер в класацията Китай е на 34-то място с увеличение на цените от съответно 3,1% и 1,6%.
Като цяло цените на жилищата в развиващите се пазари отчитат минимални промени, а Европа вече се очертава като основен двигател на глобалния пазар.
Още икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.