Единадесет предприятия в България правят само имитиращи млечни продукти, съобщи в рамките на дискусия за качествата на сирената на пазара д-р Любомир Кулински, директор на "Надзор на пазара" в Българската агенция по безопасност на храните, цитиран от БНР.
В България има 250 млекопреработвателни предприятия.
От тях 180 са декларирали, че произвеждат само продукти от мляко, а 11 - само имитиращи, заяви той.
Агенцията съзнава че това е проблем, но растителните мазнини не са забранени, подчерта Кулински.
БАБХ трябва да следи и да гарантира на потребителя, че той е правилно информиран чрез етикета на продукта. Ако българският потребител иска да си купи за 3,90 лв. имитиращ продукт с 35-45-50% палмово масло, нека да си го купи, но нека да е написано на етикета и да не се казва „сирене“, коментира той.
Потребителите не бива да бъдат диференцирани като бедни или вегани, а белегът, по който да се третират, е наличието на достатъчно информация, на базата на която те да могат да вземат информирано решение, подчерта председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов.
Разкриването и забраната на нелоялната търговска практика е инструмент, който предпазва неограничен брой хора от това да бъдат заблудени, да не говорим – застрашени от някакви по-големи рискове, свързани със здравето и живота.
Данните за това колко от млечните продукти на пазара са имитиращи, се разминават, стана ясно от изказването на Сергей Иванов от Центъра по биология на храните. Нека не обявяваме имитиращите продукти за безопасни, апелира той.
Незрялото сирене също не е безопасно, предупредиха обаче производителите Богдан Борисов и Андрей Найденов.
Професор Стефка Петкова от Центъра за опазване на общественото здраве попита как се контролират готовите храни с вложени млечни продукти - дали в баничките и пиците, които ядат децата, сиренето е истинско.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.