Нямаме основания да очакваме, че в България ще има някакви катаклизми с електроснабдяването, свързани с недостиг на производствени мощности, след спирането на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй". Това каза пред БТА началникът на Централното диспечерско управление /ЦДУ/ към Националната електрическа компания /НЕК/ Митю Христозов.
Двата блока на АЕЦ "Козлодуй" бяха окончателно спрени и изключени от електроенергийната система на страната часове преди присъединяването на България към ЕС - малко преди 22.00 ч. на 31 декември 2006 г.
За страната е разчетено през следващата година балансът да бъде изцяло покрит, без недостиг, в който и да било период от годината, но с отсъствие на износ. По думите на Христозов страната има достатъчно мощности, за да бъде осигурен вътрешният пазар през 2007 г. Надяваме се и 2008 г. и 2009 г. да имаме добър баланс, след което очакваме заместващи мощности в ТЕЦ "Марица изток 1", допълни той.
Началникът на ЦДУ към НЕК определи като далеч по-тежка ситуацията в съседните ни страни. При продължително застудяване на Балканския полуостров електроенергийната система в региона ще изпитва трудности, най-вече в съседните на България страни, отбеляза той. Според него, макар че балансът на България ще бъде обезпечен, отрицателно влияние ще има и в страната ни, тъй като качеството на електроенергията може да се понижи при съвпадение на продължително застудяване и кражби на ток от системата.
Митю Христозов съобщи, че от средата на годината досега приточността в големите язовири е много ниска, от което следва, че участието на произведен от ВЕЦ ток в електроенергийната система ще бъде по-малко. Дефицитът на ток в региона може да бъде допълнително утежнен от този факт, тъй като делът на ВЕЦ в района на Югоизточна Европа е много висок - над 20 на сто от общото електропроизводство, посочи Христозов.
Според него износ от България би могъл да се осъществи само в определени месеци на годината и то при наличието на пълноводие.
В момента големите български язовири са пълни около 70 на сто. През същия период на миналата година те са били пълни около 87 на сто, сравни Христозов. По думите му продължителен студ от около месец и повече може да ни накара да изпитваме известни трудности, които ще се изразят не толкова в недостиг на ток или ограничения, а в преразход на наличната в язовирите вода.
Така евентуално може да бъде застрашен напоителният сезон през летния период, каза Христозов, но подчерта, че това няма да доведе до ограничения на потреблението на ток или въвеждането на режим.
През 2006 г. сме изнесли 7.807 млрд. киловатчаса електроенергия, съобщи Христозов. Годишните приходи от износа са около 250-260 млн. евро. От тях ще се лиши страната, затова че няма да има производство на ток от двата реактора, вследствие на което износът от началото на тази година е прекратен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Идват тежки времена за съседите ни заради АЕЦ
България ще се справи без трети и четвърти блок на АЕЦ, но съседите ни - не, твърдят от НЕК
02.01.2007 | 12:30 ч. Обновена: 04.01.2025 | 07:42 ч.
1
Новини
-
След поставен ботокс: Обезобразено лице, болки в главата и проблеми със зрението
-
12 големи бойни легенди пристигат у нас за SENSHI 25
-
Седмичен любовен хороскоп за 3 – 9 февруари
-
Ще правят Слънчев бряг спа курорт, първите туристи за Великден
-
Жители и туристи бягат от Санторини заради очаквано земетресение
-
Путин се ядоса: Срамно е да се пренебрегне ролята на СССР при освобождаването на "Аушвиц"
-
Кирил Петков: Баба ми е изпратена в Белене, защото отказала да е сътрудник на ДС
-
Проучване: Обществена боязън пред въвеждането на еврото
-
Асен Василев за "Дупката от 18 млрд. лв." и трите му линии за създаваната психоза
-
Денков атакува Борисов и схемата му "Дупка от 18 млрд. лв."
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата