Приетото на второ четене решение в Бюджетна комисия относно ползването на фирмени активи за лични цели дава конкретни правила за тяхното облагане от гледна точка на данъка върху печалбата или данъка върху доходите. Останаха обаче и някои проблеми, така че темата данък уикенд не е затворена. Това каза старши мениджърът „Данъчни услуги“ в Deloitte Пламен Донев в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Една от основните спънки фирмите да признават случаите, в които имат лично ползване от служители или собственици на фирмени активи, беше тежкото облагане от гледна точка на данък общ доход и осигуровки, отбеляза още той. По думите му с приетите промени се очаква фирмите да бъдат "по-откровени" към данъчните власти от гледна точка на това, че ще дължат само 10% данък върху доходите без допълнително осигурително бреме. Освен това в Закона за корпоративното подоходно облагане бяха приети конкретни числови прагове, които показват каква част за конкретни видове активи се приема, че е за лично ползване и каква за служебно, допълни експертът.
За всички останали активи извън автомобили и недвижими имоти Законът ще работи с хипотеза за облагане с 20% ползването на фирмени активи за лични цели, което може да бъде твърде проблематично от гледна точка на бизнеса, тъй като няма минимален праг за отделни активи.
Вижте повече във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.