Потребителските цени в Китай регистрираха най-голямото си месечно повишение през февруари от четири месеца насам, след като индексът на потребителските цени нарасна с 3.9%. Средните очаквания на анализаторите бяха за покачване от 2.3%.
За повишението основно са допринесли ръстът в цените на храните, заявиха от официалния статистически институт на страната.
За сравнение, през предходния месец януари ръстът на потребителските цени бе 1.9%, което бе най-ниското му повишение от октомври 2003 година.
Анализатори обясняват значителното повишение с празнуването на новата година в страната през февруари и във връзка с това заявяват, че все още инфлацията е под контрол, визирайки средното й ниво за последните два месеца от 2.9%.
Повишаването на инфлацията обаче кара някои анализатори да считат, че централната банка може да прибегне до увеличение на краткосрочните лихви в борбата си срещу инфлацията.
През октомври миналата година централната банка предприе първото от девет години повишение на лихвените си нива с 0.27 пункта до ниво от 5.58% на година. Повишена бе и лихвата по депозитите - с 0.27 пункта до 2.25%.
Допълнително напрежение се внася и от растящите цени на суровините, и особено на петрола, от които бързо развиващата се китайска икономика е силно зависима.
Изнесените данни отчетоха покачване на индекса на производствените цени с 5.4% през февруари, което е 10-месечен минимум.
Производствените цени на суровите материали, горивата и енергийните цени, регистрират ръст от 9.8% през изминалия месец в сравнение с повишението им от 10.7% през януари и 12% през декември.
В същото време значително се забавя ръстът на предоставените заеми до 13.5% през февруари, в сравнение с 21.3% през същия месец на миналата година.
От инвестиционната банка J.P. Morgan прогнозират ново повишение на основните лихви в страната с 0.3% до края на третото тримесечие и с още толкова до края на годината.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.