Търговският дефицит на САЩ през януари достигна 58.3 млрд. долара, което бе втората най-висока стойност в историята на страната. Средните очаквания на анализаторите бяха търговският дефицит да достигне 56.5 млрд. долара за месеца.
За сравнение през декември дефицитът възлезе на 55.7 млрд. долара, което бе ревизия от 56.4 млрд. долара.
Вносът през януари е нараснал с 1.9% до нов рекорд от 159.1 млрд. долара, докато износът се е увеличил с 0.4% до 100.8 млрд. долара.
Януарският ръст във вноса на страната е предизвикан от повишението от 6% във вносните потребителски стоки. Вносът на дрехи например е нараснал с 9.3% спрямо предходния месец.
Общият внос на дълготрайни стоки през януари в САЩ се е повишил с 1.7% до рекордното ниво от 30.7 млрд. долара, което е най-високата стойност от септември 2000 г.
Повишението на износа пък се дължи основно на този на автомобилите. Износът на дълготрайни стоки регистрира спад от 0.7% до 28.5 млрд. долара, породен основно от спада в износа на самолети от 6.9%.
За цялата 2004 г. търговският дефицит възлезе на рекордните 617.1 млрд. долара, което е 5.3% от БВП на страната.
Ръстът в дефицита идва независимо от силното поевтиняване на долара спрямо останалите основни валути. Доларът се е понижил с около 7% спрямо еврото, паунда и канадския долар през миналата година, но независимо от това търговският дефицит регистрира рекордни за годината нива.
Китай обяви по-рано тази седмица, че текстилният износ към САЩ е нараснал до 1.2 млрд. долара през януари от 700 млн. през същия месец на миналата година.
Общият внос от Китай се е повишил с 1.9% през януари в сравнение с предходния месец до 17.9 млрд. долара. На годишна база вносът от Китай се е повишил с цели 27%.
Търговският дефицит с Китай нараства с 1 млрд. долара до 15.3 млрд. долара, основно поради спада на износа за страната от 20%.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.