Цената на петрола регистрира спад в понеделник, след като страните от ОПЕК успокоиха пазара, че картелът няма да прибегне до производствени съкращения на предстоящата си на 16 март среща в Иран.
Суровият петрол с доставка през април понижи стойността си с 18 цента до 54.25 долара за барел по време на азиатската борсова сесия. Спад регистрира и цената на отоплителното гориво, което загуби близо цент до ниво от 1.5320 долара за галон.
Анализатори коментират, че е възможно цената на петрола да се задържи над 50 долара. Дори да станем свидетели на корекция, тя ще е краткосрочна, като се имат предвид очакванията за силно потребление на суровината в световен аспект през настоящата година.
Международната енергийна агенция прогнозира увеличаването на дневното потребление на петрол с 1.81 млн. барела, което ще доведе до потребление от 84.3 млн. барела на ден в световен мащаб.
В основата на повишението на прогнозите на агенцията с 330 000 барела повче от първоначалните им прогнози стои студеното време през февруари и март в САЩ, както и предвижданията за ръст на икономиките на САЩ и Китай, които ще потребяват повече петрол в сравнение с миналата година.
Доларът регистрира лек ръст спрямо останалите основни валути, като еврото се понижи спрямо долара до 1.3400, след като в петък валутната двойка достигна стойности от 1.3480 след по-лошите от очакванията данни за търговския дефицит на САЩ.
Търговският дефицит на САЩ за януари достигна 58.3 млрд. долара, което бе втората най-висока стойност в историята на страната. Средните очаквания на анализаторите бяха търговският дефицит да достигне 56.5 млрд. долара за месеца.
След изнесените данни златото регистрира значителен ръст, повишавайки се с 3.4 долара, или 0.8%, до ниво от 446.80 долара за тройунция с доставка през април.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.