Протестите във Венецуела започнаха много отдавна. Още от 2014 върви този процес на противопоставяне между опозицията и правителството с различен интензитет. Сега заговорихме за това, защото доста ескалира, а имаме и открита намеса на външни играчи, заинтересовани от процесите във Венецуела. Това каза доц. д-р Александър Сивилов, преподавател в СУ, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
"Традиционно във Венецуела интерес има САЩ и те са най-ощетени от идването на власт на Уго Чавес, когато загубиха контрола върху сектора, свързан с добива на нефт. САЩ разчитаха много на тези ресурси", поясни той.
Картината, която се представя от медиите в Европа е доста изкривена, каза гостът.
"Обикновено се представя само едната страта, защото за съжаление Венецуела в момента е доста разделена и то на половина. Това може да се види и на изборите за Конституционно събрание, направено преди дни. Видя се, че около 45% от хората подкрепиха президента Мадуро".
Успоредно с тези протести, които са антиправителствени вървят и такива, които са проправителствени. Това не се показва никъде, обясни Сивилов.
"Не може да се каже кои протести са по-масови, но опозиционните сили вече стигнаха и до сблъсъци със силите на реда. Много е страшно в момента във Венецуела и не е ясно какво ще се случи. За сега изглежда, че страната е на прага на гражданска война. Дано да не се случи", изрази надеждите си Сивилов.
Повече можете да видите на Bloomberg TV Bulgariа
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.