В българското село има позитивни трендове през последните три-четири години, но това не касае всички региони. Това каза Борислав Борисов, Асоциация на българските села, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria. Гостът коментира как биха могли да сработят по-ефективно механизмите за регионално развитие.
"Всеки отделен регион има своите специфики. В близост до градските центрове и там, където има добра инфраструктура, има сериозен ръст на инвестициите".
На първо място е област Пловдив, по данни на Асоциацията на българските села, на второ - София. Следват регионите на Велико Търново, Варна и Бургас, каза гостът. "Инвестициите са предимно в сферата на земеделието и на различни предприятия в сферата на индустрията, но са свързани с наличието на инфраструктура".
"Най-големият проблем на инвеститорите в селски региони е липсата или недостатъчния брой на квалифицирани кадри".
Програмата за развитие на селските райони оказа разнопосочно влияние в български условия, каза Борисов. По думите му до известна степен тя е изкривила конкурентоспособността в сектора и доведе до изкуствен стремеж просто за усвояване на милиони субсидии самоцелно - без да се планира устойчивост и да се окаже влияние върху селските общности.
Могат ли евросредствата да възстановят изцяло селските региони или трябва да се стимулира частната инициатива и по други пътища? Какви са алтернативите извън селското стопанство и туризма? Трябва ли държавата да се меси в пазарите или по-скоро няма достатъчно българска продукция? Достъпът до земя ли е основният проблем за младите хора? Какво представлява идеята за създаване на мрежа от ментори, които да подпомагат инициативите, свързани с разгръщане и развитие на селските общности? Какво е отношението на общинските кметове към подобни инициативи? Живеят ли те в "паралелни, по-скоро политически вселени"?
Повече можете да видите на Bloomberg TV Bulgaria.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.