6-7 милиарда лева годишно се дават за подкупи в България, каза при представянето на доклад на Центъра за изследване на демокрацията един от неговите автори доц.д-р Константин Пашев, главен експерт на икономическата програма на Центъра.
Докладът бе част от програмата на кръгла маса днес в Народното събрание.
Доц. Пешев уточни, че тези средства възлизат на 10-12 процента от БВП и прогнозира, че подкупите у нас ще растат и ще достигнат средноевропейското ниво на корупция от около 16 процента. "Пазарът" на подкупи в България през 2005 и 2006 година е бил 15 млрд.лв.
По-голяма част от корупционните средства са свързани със сделката за АЕЦ-Белене.
Щетите, които корупционни сделки в обществените поръчки са нанесли на държавата през 2006 г., възлизат на 1,2 млрд.лв, сочи още докладът.
Основните канали за корупция у нас са обществените поръчки и управлението на държавната собственост. При обществените поръчки източниците на корупция са предимно по високите етажи на властта, се отбелязва в доклада.
Две трети от корупционните сделки са в строителството и услугите.
Енергетиката е един от секторите с най-много обществени поръчки. В него едва 21 процента от тези поръчки са извършени с открита процедура в периода 2004-2006 г. 51,3 процента от поръчките в енергетиката в посочения период са възложени чрез договаряне.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.