България, която е новият член на ЕС с най-ниско жизнено равнище, посреща стотици предприятия от сектора на информационните технологии, които преместват дейността си на изток, възползвайки се от евтината работна ръка.
Хюлет Пакарт избра миналата година България сред 15 кандидати, за да отвори сервизен център за Европа, Близкия изток и Африка, създавайки 1100 работни места.
Американската фирма финансира също програми за обучение на преподаватели и студенти в три университета в София. Майкрософт също предвижда да създаде регионален сервизен център в България.
България е добър европейски адрес за инвестиции благодарение на предвидимата си икономика и квалифицираната работна ръка, владееща чужди езици, отбелязва АФП, цитирайки генералната директорка на Хюлет Пакарт България Саша Безуханова. Успоредно с преместването на дейността на американски и европейски фирми в България азиатски компании проявяват силен интерес да се установят в България и така да си осигурят достъп в Евросъюза.
Според Безуханова отварянето на центъра на Хюлет Пакарт е предизвикало връщане на българи, живеещи в САЩ, Канада и Европа, разчитащи на бърза кариера и на добър живот. Секторът на информационните технологии представлява 10% от БВП, което го нарежда на второ място сред туризма по принос в икономическия растеж на България.
Миналата година икономическият растеж бе 6,1%. Още по времето на СИВ България осигуряваше 80% от твърдите дискове и произвеждаше компютри Правец, се отбелязва в материала на АФП. Но след падането на комунизма през 1989 г. настъпи масово бягство на компютърни специалисти, 120 от които работят за Майкрософт в САЩ.
Но все повече български младежи предпочитат да останат в страната. Търсенето е голямо: пазарът търси 5000 компютърни специалисти. Квалифицираните кадри получават между 1500 и 2000 евро, докато официалната средна заплата е 10 пъти по-малка, отбелязва АФП.
Има недостиг на преподаватели по информатика във висшите училища, където заплатите за “срамно” ниски – 500 лева (250 евро). Предприятията се бият за компютърни специалисти. Според представители на сектора много младежи, намерили добре платена и не особено квалифицилана работа в прехвърлени от запад предприятия, не са мотивирани да учат.
Такова е мнението на Георги Динчев, който е съсобственик на малка компютърна и мултимедийна фирма, изпълняваща поръчки на германски предприятия. Полагаме усилия да разработваме оригинални продукти, тъй като прехвърлянето на чужди предприятия в страната няма да продължи дълго, а заплатите ще растат с присъединяването ни към ЕС, отбелязва той.
България трябва да се специализира във високотехнологични продукти, тъй като не може да се конкурира в разработването на компютърни програми с Индия или Китай, страни, които разполагат с огромни човешки ресурси.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
АФП: Заради информатиката България ограничава бягството на мозъци
България, която е новият член на ЕС с най-ниско жизнено равнище, посреща стотици предприятия от сектора на информационните технологии, които преместват дейността си на изток
19.05.2007 | 16:13 ч. Обновена: 26.01.2025 | 07:18 ч.
1
Новини
-
Почина актьорът и комик Брайън Мърфи
-
"България Еър" е в топ 10 на най-добрите авиокомпании за Източна Европа
-
Шофьор е в тежко състояние след катастрофа
-
Пожарникарите са потушили 84 пожара през последното денонощие
-
Камион уби възрастен мъж във Варна докато движи на заден ход
-
Путин се ядоса: Срамно е да се пренебрегне ролята на СССР при освобождаването на "Аушвиц"
-
Арина Гуудс - жената, вкарала пациенти в "Пирогов" след ботокс
-
"София Прайд" не зависи от никоя институция или чуждо посолство: Шествието ще се проведе на 14 юни
-
Той умря сам, но гледан от милиони: Кой е украинският войник, загинал от ножа на руснак?
-
Рускинята Арина, вкарала с ботокс жени в болница, се е завърнала в България?
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата