Шансовете да има борсова приватизация на миноритарен пакет от БМФ до края на мандата на това правителство клонят към нула, защото Парламентът не приема стратегията за приватизация, която е внесена отдавна, каза вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Николай Василев на среща, организирана от Клуба на журналистите, проведена късно снощи.
Повод за срещата беше представянето на „Анализ на капиталовия пазар и стратегия на БФБ-София АД за неговото развитие до 2007 г.”, изготвена от Центъра за икономическо развитие. Документът бе представен от Ивайло Николов. Той уточни, че този документ не отхвърля готвените в предишни години стратегии, а тяхно логично продължение.
"Когато пазарът върви нагоре, всички са щастливи, усмихват се и приемат за даденост 100% доходност на година. Без думите да бъдат съвет за някакви действия, искам да кажа, че хората трябва да бъдат по-разумни до изборите - дотогава едва ли ще има нов 12-кратен ръст на цените", каза Василев.
"Отдавна не съм правил анализи на компаниите, търгувани на борсата, но това, което чета във вестниците за коефициента цена/печалба, показва, че ситуацията не е много разумна. Не може микроскопични фирми да се оценяват за десетки и стотици милиони левове. И след това ей така случайно да паднат пет пъти," допълни Николай Василев.
Според Василев трябва да се внимава, защото има случаи в световната история на 10-годишни рецесии. "Средната кариера в дадена компания е четири години, което означава че някои кариери преминават изцяло при падащи пазари," каза още Василев.
На въпрос дали притежава акции, вицепремиерът каза, че още през 2001 г. публично е оповестил и е продал всички акции от български компании, които е притежавал, за да няма конфликт на интереси, свързани с неговата работа.
Няколко са основните опасности пред капиталовия пазар според Василев. На първо място това е ако бъдещото управление премахне нулевият данък върху капиталовите печалби. Друга опасност е премахването на международните счетоводни стандарти за публичните дружества, след като настоящето правителство ги въведе.
Корпоративното управление отчете значителни подобрения в последните четири години, за да се стигне до вариант, в който компаниите казват, че са свръх регулирани. Според Василев има опасност от отстъпление в реда за отписване, както и при предоставянето на информация, което и без това все още е далеч от световната практика.
Допускането на миноритарни акционери и независими директори в органите за управление беше едно от положителните неща в последните години и остъпление в тази насока също е опасност за пазара. Не трябва да се отстъпва и от дисциплиниращия ефект на възможността акционерите с дял от 5% да имат право да съдят ръководството на компанията при злоупотреби.
Според Николай Василев публичната продажба на акции от БТК е равна на всички борсови приватизации преди това, тъй като БТК предизвика интереса на чуждите инвеститори към нашия пазар. "БТК обаче е на границата между малка и средна компания по международните критерии", уточни Василев.
В следващите години целта е да няма обратни промени, както и частният бизнес да се обърне към борсата, каза Василев. Все още ключовите банки и телекомуникационни компании не са на борсата.
На въпрос за оттегляне на държавата като акционер в БФБ-София, Николай Василев отговори, че делът на държавата улеснява приватизацията на държавните пакети. "Нека частните банки и телекомуникационни компании излязат на борсата и ние ще решим, че вече има кой да се грижи за пазара и ще се оттеглим", каза Василев.
В следващите години от ресора на Министерството на транспорта могат да бъдат продадени на борсата товарните превози на БДЖ, които са печеливши, както и 30% от БМФ, ако не бъдат продадени сега. "България Ер има капитал колкото един самолетен двигател и при нея важното е да има приватизация по принцип," уточни Василев.
Според Ивайло Николов оттук-нататък очакванията към държавата да продава акции на борсата трябва да са по-умерени, като грижата за развитие на капиталовия пазар трябва да бъде поета от частния бизнес.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.