Японският Nikkei 225 регистрира спад днес, след като щатските индекси бяха затворени вчера по случай деня на Мартин Лутер Кинг, съобщи Investor.bg.
Индексът се понижи с 63.84 пункта, или 0.6%, до ниво от 11 423.26 пункта. Спад регистрира и широкият ТОРIX, който падна с 5.09 пункта, или 0.4%, до 1 145,21 пункта.
Низходящото движение се предопредели в известна степен от новото поскъпване на петрола, като фючърсите на суровия петрол с доставка през февруари се повишиха с 82 цента, или 1.7%, до ниво от 49.20 долара за барел по време на търговията в Азия.
Допълнително напрежение върху японските индекси оказа и поскъпването на японската йена спрямо останалите основни валути и по-специално спрямо долара. Вчера йената се повиши до петгодишен максимум спрямо щатската валута.
Валутната двойка долар/йена достигна най-ниска стойност при ниво от 101.68 йени за един долар. Така от януари 2002 година японската валута е добавила спрямо долара цели 20%.
За силния ръст на йената допринесоха очакванията на инвеститорите, че на предстоящата среща на Г7 през следващия месец, развитите индустриалните страни могат да окажат допълнителен натиск върху азиатските правителства, за да позволят повишението на националните си валути.
На отрицателна територия се търгуваха днес и индексите на останалите основни индекси в Азия. Южнокорейският Kospi загуби 0.3% от стойността си до 920,57 пункта, а тайванският претеглен индекс се понижи с 0.2% до ниво от 5 933,57 пункта.
На минус отвориха и европейските индекси днес, като германският DAX 30 и френският CAC 40 се понижиха с по 0.3%, съответно до нива от 4 233 и 3 869 пункта. Британският FTSE 100 загуби 0.2% до 4 839 пункта.
Инвеститорите очакват повече яснота относно развитието на щатската икономика, които ще определят посоката на световните индекси. В тази насока утре ще бъдат изнесени данните за индекса на потребителските цени в САЩ, като ще започнат да бъдат изнасят и първите отчети за изминалото четвърто тримесечие от големи компании, компоненти на Dow Jones.
Сред компаниите, които ще изнесат резултатите си днес преди и след отварянето на щатските пазари в САЩ, са IBM, Yahoo! и Advanced Micro Devices.
В очакване на оповестяването на макроданните за САЩ еврото регистрира значителен спад спрямо долара, като инвеститорите се опасяват от по-голям ръст на индекса на потребителските цени в страната от официалните очаквания, което ще е сигнал за евентуално по-агресивно от предвижданията повишение на лихвените равнища от страна на FED.
В случай обаче, че данните се окажат в съответствие с официалните очаквания на анализаторите, или по-ниски, това може да доведе до значителен ръст на еврото спрямо долара.