30 електроразпределителни касети в центъра на София бяха предоставени от "ЧЕЗ Разпределение България" за проекта Art4Diplomacy, който обединява фолклорни мотиви от България и 30 държави с дипломатически мисии в страната.
Идеята за реализацията на проекта е на художничката Петя Илиева, която от години популяризира по света българските фолклорни мотиви чрез картините си.
Илиева откри през месеца и едноименната изложба Art4Diplomacy - в галерия "Средец" на Министерството на културата, а сред официалните гости бяха над 30 посланици и представители на дипломатическия корпус в страната.
Целта на арт проекта според Илиева е чрез вплитането на традиционни мотиви от различни краища на света да се покаже, че макар и различна, културата в конкретни части на света може да носи сходство във формите и комбинациите на фолклорните мотиви. По този начин артистът прави опит да представи и популяризира образците на нематериално културно наследство на страните.
"Включихме се с удоволствие в инициативата. Опитът ни досега показва, че картините по уличните електроразпределителни касети не само помагат за съхранение на съоръженията ни в естетически вид много по-дълго време, като ги предпазват от облепване и друга външна намеса, но превръщайки улиците в художествени галерии на открито, ние допринасяме за подобряване на градската среда. Отворени сме да се включим и в други подобни инициативи", коментира Виктор Станчев, главен оперативен директор на "ЧЕЗ Разпределение България".
Компанията е с дългогодишни традиции в подобряване на градската среда чрез изрисуване на електроразпределителни касети. Досега, в рамките на различни проекти, са реализирали няколко подобни инициативи в Благоевград, Враца, Перник, както и по централните софийски улици.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.