Правителството прие първия у нас законопроект за безмитната търговия на днешното си заседание. Приемането му се налага, тъй като се предвижда изцяло нов закон за акцизите, в който досега беше уредена дейността, както и заради липсата на подобна регламентация, съобщи Людмила Елкова от Министерството на финансите, цитирана от БТА.
Предвижда се, съгласно новия закон, търговските обекти за безмитна търговия и бензиностанциите в свободните зони да разполагат с телевизионни камери с 24-часово наблюдение.
Самата безмитна търговия ще може да се извършва в търговски обекти, разположени в зоните за митнически контрол на аерогарите и пристанищата, които са открити за международни превози, в търговски обекти, които се намират в зоните на сухопътните с граничните контролно-пропускателни пунктове, както и в самолетите и корабите с международен рейс.
Безмитна търговия ще може да се извършва от оператори, които са получили лиценз. Те могат да бъдат само местни юридически лица - търговско дружество със собствен капитал най-малко един милион лева. Досега границата беше 250 000 лева.
Изисква се още тези юридически лица да нямат изискуеми и ликвидни данъчни митнически задължения за осигурителни вноски на обща стойност над 3000 лева, да нямат влезли в сила наказателни постановления за нарушаване на митническото и данъчното законодателство с наложена санкция над 5000 лева.
Предвижда се издадените лицензи да бъдат безсрочни, като в Министерството на финансите ще бъде създаден публичен регистър на операторите с издаден, отнет или прекратен лиценз. Ново изискване е към документите, които ще подават участниците в конкурса за безмитни оператори, да представят инвестиционен
проект за подобряване на инфраструктурата на контролно-пропускателния пункт. Той ще бъде и критерий при класирането на кандидатите за лиценз.
Операторите ще разполагат с автоматизирана система за водене на материална отчетност, която ще осигурява постоянна и непрекъсната електронна връзка в реално време с митническото учреждение. Това, което засяга самите търговци, ще се финансира от тях в изграждането на он-лайн връзката, а това, което засяга данъчната администрация - от нея. Данните ще се предават автоматизирано на фискалните устройства за извършените в обекта продажби.
Изисква се също така търговските обекти за безмитна търговия и бензиностанциите в свободните зони да пазят архива със записи от камерите най-малко 30 дни. Продажба на стоки в магазините ще се извършва само след предоставянето на паспорта на пътника, като ще се регистрират и отчитат чрез издаването на фискална касова бележка, в която се вписват името и номерът на паспорта на пътника.
Всички данни, съдържащи се в касовата бележка, ще се предават по автоматизирана система. Във връзка с това ново изискване в закона ще се наложи кандидатите за оператори на безмитната търговия да се регистрират и по Закона за работа с лични данни, обясни Елкова.
Проверките, контролът върху търговските обекти за безмитна търговия и бензиностанциите в свободните зони ще се осъществява от митническите и данъчните органи.
Спиртните напитки, тютюневите изделия, предназначени за търговските обекти, както и досега ще се продават само с поставен върху тях бандерол "дюти фри". Ще бъде въведен специфичен ред за обезпечаване на ДДС и акциза. Това ще става с депозит в пълен размер пред митническото учреждение при постъпване на спиртните напитки, тютюневите изделия и течните горива в обектите за безмитна търговия и бензиностанциите.
Зареждането със стоки, предназначени за дипломатическите и консулските представителства и представителства на международни организации от операторите, ще се считат за износ, поради условия, определени от министъра на финансите, се посочва в проектозакона.
Предвид спецификата на дейността операторите, вместо с корпоративен данък, ще се облагат с данък върху приходите от продажби в търговските обекти за безмитна търговия в размер на 4%. Това ще бъде данък, който замества данък печалба, уточни Елкова. За всички останали дейности облагането ще се извършва по общия ред.
Законът влиза в сила от 1 януари 2006 г., като е предвиден 3-месечен срок от влизането му в сила, в който сега работещите оператори трябва да приведат дейността си съобразно изискванията на новата нормативна база.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.