IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Г. Драйчев: Новият офис на БФБ-София е с площ почти един декар

35 хил. долара е инвестицията в системата за интернет подаване на поръчки COBOS

Г. Драйчев: Новият офис на БФБ-София е с площ почти един декар

С Георги Драйчев, изпълнителен директор на БФБ-София, разговаря Мариян Йорданов

- Г-н Драйчев какъв е размерът на инвестициите на БФБ-София в новата сграда на борсата?

В нашия капитал беше внесена като апортна вноска сградата на кино “Г. Димитров”, която беше в много лошо състояние и се оказа абсолютно непригодна за офис на БФБ.

Ние успяхме да продадем тази сграда за сума много близка до 1 млн. долара. Със цялата сума, която получихме от продажбата, закупихме нашия нов офис с разгъната площ близо един декар. Сега новата сграда на Борсата е във финален етап на строеж и се намира на Солни пазар много близо до сегашният ни адрес.

- Кога ще приключи нанасянето в новата Ви сграда?

Новата сграда от нормативна гледна точка не е готова – още няма разрешение за ползване.

Нашият план е в края на септември да се пренесем окончателно там. Това съвсем не е лека задача, тъй като ние трябва да пуснем втора Борса в новия ни офис и да изключим първата, естествено след като се убедим, че втората работи.

-Какви са вероятните форми на интеграция с борсите от региона и кога се очакват резултати?

Сроковете все още не са ясни и това не зависи изцяло от нас. Основното решение, всъщност, ще бъде политическо, ако говорим за приватизацията на БФБ и за навлизането в капитала и на чужди фондови борси. От гледна точка на интегриране на пазарите, обичайната схема е, че бизнесът проявява активност и налага някои свои правила, които после се обличат в норми.

Бъргарските инвестиционни посредници използват принципа “Member to member” и работят на чужди борси, на чужди валутни пазари. Обратното, предполагам, също е факт – т.е. чуждите борсови къщи и банки търгуват чрез нашите борсови къщи и посредници.

Няма способ един клиент да бъде разграничен от друг клиент. На борсата това няма как да го видим. Вижда се в Централен Депозитар.

- Кога очаквате да се започне процедура по продажба на държавните акции в капитала на БФБ-София?

Схемата е следната: в момента Българска фондова борса и Централен депозитар са в забранителния списък за приватизация. В момента, в който с решение на Министерски съвет бъдат извадени от този забранителен списък, автоматично започва да тече процедура по приватизация. Естествено, в ръцете на принципала и на Агенция за приватизация, е каква стратегия ще се приложи за приватизацията на пакетите на Българска фондова борса и на Централен депозитар.

- Какви са инвестициите в системата COBOS?

В системата COBOS, единственото нещо, което не е със свободен код, е базата данни ORACLE, за която ние имаме лиценз. Лицензът за ORACLE е приблизително 35 хил. долара.

Другият софтуер, който сме използвали, е със свободен код и може да се ползва свободно.

Отделно, това е разработка изцяло на екип на Българска фондова борса. Не сме използвали нито външни консултанти, нито външни специалисти .

При ценовата политика за COBOS целта ни не беше да получим пряка доходност. По-скоро, COBOS е създаден, за да се даде възможност за повишаване ликвидността на пазара, да се даде по-голям достъп до Борсата на крайните потребители.

В момента абонати на системата COBOS са над 25 инвестиционни посредници и банки и над 600 клиенти, като годишната сума, която се получава от тях, е над 60 хил. лв. Цената за годишен абонамент е 1 000 лв., а за годишен сертификат за клиент на COBOS е 60 лв. без ДДС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата