Сушата в половин България и дъждовете в останалата са се отразили добре на реколтата от картофи и зле на тази от домати и пипер. Средните добиви при картофите са с 28,8% по-високи, отколкото през миналата година, показват оперативните данни за основни земеделски култури на земеделското министерство. В същото време при доматите от полето спадът в добивите е с 36,9%, а при пипера намалението е с 25,4 на сто, пише "24 часа".
Това все още са първоначални данни, защото при картофите е прибрана продукцията от близо 1/3 от площите, при доматите на открито от 1/4, а при пипера - от под 20% от засаденото.
Спад от 11,5% е отчетен и на средните добиви от дини, докато пъпешите са с ръст от 9,6 на сто.
Над 4,5 млн. тона вече е прибраната пшеница в силозите, ожънати са 97,6% от площите. Реколтата е с около 20% по-ниска от миналогодишната. Въпреки това има достатъчно зърно за хляб и семена, както и за износ. Експортът на жито през пристанище Варна е над 260 000 тона от началото на сезона до 2 август.
Увеличение на производството на ръж с 36,6% и на ечемик с 3,1% показват данните на земеделското министерство. Експертите уточняват, че това е преди всичко заради по-големия размер на засетите площи. При ръжта обаче се отчита и по-висок добив.
Леко нагоре е тръгнала изкупната цена на пшеницата - за седмица увеличението е с 1,6% до средно 324 лв./т. На годишна база ръстът е с 11,3 на сто. Почти толкова е поскъпнала и фуражната пшеница спрямо 2019 г. За седмица обаче нейната цена е надолу с 1,3 процента - 303 лв./г.
Като цяло всички основни зърнени и маслодайни култури се търгуват на по-високи ценови нива, отколкото по същото време на миналата година. Поскъпването е в границите от 4% при царевицата до 15,5 на сто при слънчогледа.
Въпреки по-ниските добиви заради сушата прибраната реколта от лавандула вече надхвърля миналогодишната. Това се дължи на многото площи с етерично-маслената култура, които вече са над 200 000 дка у нас. Според експертите заради свръхпроизводството има и срив в изкупните цени, което може да доведе до фалити на някои производители.
Голям ръст има и при реколтата от едролистните тютюни “Вирджиния” и “Бърлей”. При тях производството е съответно с 30,1 и 58,5 на сто повече, отколкото през миналата година.