Китайската агенция за планиране днес препоръча на правителството да ограничи поскъпването на потребителските стоки и услуги, като допълни, че инфлационният натиск може да се превърне в сериозна заплаха пред китайската икономика.
Националната комисия за развитие и реформи съобщи, че отраслите където се наблюдава ръст над 1% за последния един месец, или над 4% за последните три месеца, трябва да прибягнат до административно ограничаване на ръста на цените.
Комисията заяви още, че цените на пшеницата, петрола, изкуствените торове, въглищата и стоманата трябва да са наблюдават отблизо и да са обект на контрол от страна на правителството.
Това се налага, за да може правителството да осъществи плановете си да контролира равнището на инфлация под 4% на година.
В усилията си да се справи със силния ръст на инвестициите, които могат да доведат до “прегряване” на китайската икономика, правителството наложи ограничения на даваните заеми в отрасли като стоманодобив, алуминии цимент и други.
Реализираният през изминалата година ръст от цели 9.5% на китайската икономика несъмнено създава значително търсене, което подсилва инфлационните фактори.
Притесненията относно инфлацията в китайската икономика идват след като през февруари индексът на потребителските цени регистрира ръст от 3.9%, което бе и най-голямото му повишение от четири месеца насам. За сравнение през януари инфлацията бе в размер на 1.9%.
Допълнително притесненията се подклаждат от стартиралото през последните седмици силно поскъпване в цената на петрола, което го отведе до нов исторически максимум.
В случай, че инфлационният натиск се увеличи през следващите месеци, анализаторите не изключват и възможността централната банка на страната да прибегне към увеличаване на лихвените равнища.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.