Пет големи компании са подали молба в Европейския съд, в която отправят желанието си да помогнат на Европейската комисия в борбата й срещу монопола на Майкрософт в Европа. Това са Nokia, IBM, Oracle, Red Hat и Real Networks.
Европейската комисия (ЕК) обвини Майкрософт в монопол през 2004 г., след което софтуерният гигант от своя страна подаде жалба в Европейския съд. Делото ще се гледа през 2006 г.
Обединявайки за своята кауза големи компании, ЕК ще се покаже по-силна отколкото беше през есента, когато загуби като партньори няколко силни фирми. През ноември Novell и асоциацията Computer and Communication Industry Association (CCIA), към която принадлежаха Oracle, Nokia, Red Hat и Nortel, се отказаха от протеста срещу монополиста Бил Гейтс, след като сключиха финансово споразумение с Майкрософт. В резултат на това Novell получи 536 милиона долара в брой, а Nokia напусна Асоциацията.
Асоциацията на производителите на софтуер SIIA, в която в момента участват IBM, Oracle, Nokia и Red Hat, вече участва в битката срещу Майкрософт. Поради хилядите си членове обаче SIIA е доста мудна в действията си, което е накарало петте компании да участват директно в процеса с цел по-голяма ефективност.
Има вероятност обаче предложението на петте компании да бъде отхвърлено, защото са пропуснали последния срок, който изтече през декември. Ако все пак то бъде прието, това ще бъде в полза на Комисията.
"Трябва големите асоциации да се намесят и да дадат пример", казват заинтересовани по случая пред АФП, добавяйки още, че инициативата на Nokia и останалите компании може да окуражи и по-малките производители на компютри, които също са против смазващата мощ на Майкрософт.
През пролетта на 2004, освен глобата от 497 милиона долара, европейската комисия наложи на Майкрософт да произведе специална версия на Windows за Европа, която не съдържа програмата за музика и филми Windows Media Player. Освен това от Майкрософт трябва да направят софтуера си съвместим с продуктите на други компании. Въпреки че от Майкрософт са изразили добро желние за сътрудничество, реално не са направили никоя от исканите промени.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.