Според шведския вестник Dagens Nyheter, изпълнителният директор на Ericsson Борхе Екхолм оказва натиск върху правителството на скандинавската държава да отмени забраната за Huawei и ZTE. Той заплашва да изтегли Ericsson от Швеция, ако страната не позволи участието на телекомуникационния гигант в разпространението на 5G мрежи.
Правителството на Швеция реши да изгради своите 5G мрежи без Huawei и ZTE поради съображения за сигурност. Забраната е взета чрез оценка на шведската полиция и военни агенции.
Още през ноември 2020 г. главният изпълнителен директор на Ericsson подкрепи Huawei, заявявайки, че решението на правителството да ги изключи от търга за 5G ще ограничи свободната търговия и ще забави внедряването на технологията. Според него Ericsson и Швеция са "изградени върху свободната търговия" и е "важно да имаме отворени пазари и свободна конкуренция".
Въпреки че признава важността на телекомуникационните мрежи от гледна точка на националната сигурност, той вярва, че Швеция се е отклонила от насоките на Европейския съюз за 5G и е наложила забраната според собствена интерпретация на правилата. Макар да вижда Huawei като основен конкурент, той споделя важността да се поддържа сътрудничество по индустриалните стандарти.
В Швеция търговете за 5G мрежите са стопирани поради съдебни дела срещу изненадващото решение на шведския регулатор през октомври да забрани китайските компании. Това решение е взето в ситуация на продължаващите спорове между Китай и САЩ и обвиненията на Вашингтон за възможно използване на технологията на Huwaei като средство за шпиониране - твърдение, което компанията отрече.
През януари 2020 г. Европейският съюз публикува "инструментариум" от препоръки за своите 27 държави-членки, като заяви, че могат "или да ограничат, или да изключат" така наречените високорискови доставчици на 5G, като Huawei, от основните части на тяхната телекомуникационна мрежа. Агенция Ройтерс цитира позиция на говорител на Huawei, който заявява: "Жалко е, че дебатът за международната мрежова сигурност се фокусира само върху китайски доставчици, когато знаем, че уязвимости могат да бъдат открити във оборудването на всички производители".
За разлика от Швеция, в друга скандинавска държава – Финландия, парламентът одобри в началото на декември закон, който ще позволи на властите да забранят използването на телекомуникационно мрежово оборудване, когато имат "сериозни основания да подозират, че използването на устройството застрашава националната сигурност или националната отбрана", съобщи Ройтерс.
Приетият закон във Финландия обаче не забранява доставчици на 5G оборудване въз основа на държавата им на произход. Според него, регламентът се прилага само за критичните части на мрежата с потоци от мрежов трафик.
Скандинавската държава, за разлика от съседката си Швеция, не поставя ограничения за доставчици на 5G оборудване според държавата им на произход и не споменава по име китайския Huawei или ZTE, въпреки че в страната е седалището на Nokia, един от основните конкурентни доставчици.
Разпоредбите на финландския закон могат да се прилагат със задна дата, което означава, че мрежовото оборудване се използва преди новите правила да влязат в сила, според кореспонденция на Ройтерс. В нея се отбелязва, че докато Nokia и шведският Ericsson са основни доставчици на оборудване във Финландия, телекомуникационните оператори Elisa и DNA Oyj също са използвали части, доставени от Huawei, за да започнат да пускат 5G мрежи в страната.
Агенцията цитира приетия на 7 декември от финландския парламент закон, според който в случай, че бъде разпоредено да бъде премахнато оборудване, правителството ще плати обезщетение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.