IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Идва ли нов бум на потреблението и на пазара на суровини?

Цените вече достигнаха най-високите си нива от шест години

Снимка: Pixabay

Снимка: Pixabay

Евентуалният край на коронавирусната пандемия вероятно ще донесе бум на потреблението, натрупване на натиск върху несигурните вериги за доставки и повишаване на цените на суровините, смятат от Merchant Commodity Fund.

„От страна на потребителите има огромно количество задържано търсене“, казва Дъг Кинг, ръководител на управлявания от RCMA Capital фонд, който има активи от 170 милиона долара и е отчел възвръщаемост от 19,4% през миналата година. "Виждаме истински скок на пазара във всички аспекти на пътуванията и потреблението", добави Кинг, цитиран от Bloomberg.

Цените на суровините преминават през рали от март насам, повишавайки се до най-високото си ниво от повече от шест години насам. Като поскъпва всичко от желязна руда до соя, мед и царевица. Goldman Sachs Group, Bank of America Corp. и Ospraie Management LLC са сред институциите, които одобряват суровините като инвестиция и прогнозират още по-голямо изкачване на пазарните им стойности.

Дуайт Андерсън, основател на Ospraie, прогнозира през януари от 100% до 300% обща възвръщаемост от инвестициите в суровини през следващите 18 до 36 месеца.

"Максимални фискални и парични стимули ще помогнат за оформянето на един от най-добрите цикли при стоките“, каза той в интервю за Bloomberg Television.

„Разтегнатите вериги за доставки ще подкрепят суровините“, каза Кинг от Merchant Commodity Fund. „Те вероятно са много по-дълги, отколкото някога са били през последните 20 години, поради забавяния, документи, търговски спорове и други препятствия“, каза той, допълвайки, че това ще подкрепи всички стокови пазари през следващия цикъл, който тепърва започва.

Валутите също ще имат ключова роля. „Ако имате наистина силен стокови пазар, валутите на развиващите се пазари ще поскъпнат, а доларът ще се обезцени“, каза още Кинг, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria.

Изчерпани запаси

В Китай искат да гарантират, че разполагат с достатъчно запаси, за да държат инфлацията под контрол, каза Кинг. Начинът, по който страната действа на пазарите на соя и царевица, сигнализира, че е изчерпала голяма част от стратегическия си запас, смята той.

Това търсене и климатичните проблеми в Южна Америка тласнаха фючърсите върху реколтата до многогодишни върхове.

Фондът се фокусира върху енергетиката и промишлеността през последните три години, тъй като селскостопанските пазари се сблъскаха с прекомерно предлагане. „Към края на 2020 г. и сега към 2021 г. това се промени и отново виждаме силни възможности в земеделското пространство. Имахме положителен приток на инвеститори през 2020 г. и продължаваме да наблюдаваме нарастващ интерес“, каза Кинг.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата