Банките в България бяха изключително агресивни в кредитирането през март, тъй като резултатите им към края на месеца ще служат за база за измерване на 6-процентния тримесечен ръст на кредитирането, предвиден във влезлите в сила от 1 април изисквания на БНБ, се казва в анализ на УниКредит за българския банков пазар, цитиран от Investor.bg.
„През март 2005 година новоотпуснатите кредити нарастват с 89% в сравнение със същия период на миналата година. По този начин банките отбелязват края на последния месец, предхождащ новите мерки на Българската народна банка за ограничаване на кредитирането,“ се казва още в анализа.
Водеща сила в увеличението на вътрешното потребление е кредитният сектор. Независимо от ръста в кредитирането на дребно, частните транзакции и създаването на нови работни места, индивидуалното потребление нараства относително слабо през 2004 година – с 4,8%, докато през 2003 г. то е нараснало със 7,1%.
В началото на март МВФ и българското правителство изгладиха различията си по икономическата политика на държавата, която да постигне намаляване на рисковете от прегряване на икономиката. „МВФ похвали централната банка за новите мерки, ограничаващи ръста на кредитирането до 30% годишно, които в комбинация с бюджетен излишък от 1%, би трябвало да са достатъчни, за да държат външните фактори в допустими нива“, посочва анализът.
Сравнително стабилните прогнози за икономическия ръст, в комбинация с подобрените оценки на темпа на събиране на държавните вземания, доведоха до положителна ревизия на фискалните приходи. Така преразгледаният бюджетен баланс за 2005 година, постави бюджетен излишък от 1% от БВП, съпоставен с първоначално планирания дефицит от 0,5%. Независимо от затягането на бюджетния баланс, ръстът на номиналните публични разходи до 9,5% (6% реални разходи) се очаква да окаже влияние върху намалението на бюджетния излишък до 1% от БВП (от 1,7% през 2004).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.