IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Брокери очакват спад на броя сделки с имоти тази година

През 2007 г. в експлоатация са били въведени над 976 хил. кв. м ваканционни имоти, 350 хил. от които са само в Банско

Брокери очакват спад на броя сделки с имоти тази година

„Очаквам спад на броя сделки тази година заради няколко фактора, сред които изтеглянето на чуждестранни купувачи и цикличността на пазара. Намалението няма да бъда драстично, но би било първото движение надолу“, каза на пресконференция днес Добромир Ганев, управител на компанията за недвижими имоти Форос.

Въпреки очакванията за спад на броя сделки и миналата година, всъщност е отчетен ръст, който макар и да не е със същите темпове като за последните няколко години, е в рамките на 4-5%, като в Пловдив, Русе и София е над тази стойност, добави Ганев. Общо сделките в страната за миналата година са 311 хил.

За 2007 г. цените на имотите в България отчитат среден ръст между 30% и 35%, сочат данните на Форос. В анализа са включени данни за големите градове, курортите и спа дестинации, поясни Ганев. За тази година компанията очаква ръст на цените до 15%. „Такава беше прогнозата ни и за миналата година, но повишението беше по-голямо“, добави той.

През 2007 г. в експлоатация са били въведени над 976 хил. кв. м ваканционни имоти, 350 хил. от които са само в Банско. Към момента в строеж са 3 млн. кв. м, от които 2 млн. са по Черноморието, сочат данните.

Активен е вторичният пазар на ваканционни имоти, като основните причини за това са две. Първата е, че закупените преди няколко години имоти с цел инвестиция сега логично излизат на пазара, а втората е, че купувачите, които са купили имот с цел отдаване под наем, не успяват да постигнат обещаната висока доходност и сега се отказват, коментира Ганев.

Вижте още

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата