От МВФ се опасяват, че щатските финансови пазари, могат да регистрират спад поради влошаването на пазарните условия и да повлекат развиващите се страни след евентуален отлив на капитали от техните финансови пазари.
Други потенциални рискове за световните икономики от МВФ виждат в пазара на петрола, като от там прогнозират, че ценната суровина ще продължава да се търгува на относително високи нива, с което ще доведе до спад на печалбите на компаниите в световен аспект.
В същото време се очаква относително слаб ръст на икономиките на Япония и Европа, които на няколко пъти бяха занижавани от началото на годината.
Опасност се наблюдава и от рекордния дефицит по текущата сметка на САЩ, който вече се е балонизирал, достигайки рекордните 665.9 млрд. долара през 2004 година.
Тревожни са и данните, които продължават да излизат, след като вчера търговският дефицит на най-голямата световна икономика – щатската, достигна нов исторически рекорд до ниво от 61 млрд. долара.
От МВФ заявиха още, че обещанията на администрацията на Буш да занижи бюджетния дефицит на САЩ наполовина до 2009 година изглеждат почти невъзможни и на този етап няма никакви индикации в политиката на щатското правителство, че това ще се случи.
В същото време критики се отправят и към Европа, че не предприема нужните мерки да стимулира вътрешното си търсене и с това да подхрани икономическия си растеж. Критики МВФ отправя и към Китай, който според него не предприема достатъчни мерки за либерализиране на валутния си курс.
Юанът е обвързан към щатския долар, което до момента силно облагодетелства китайската икономика и е в основата на постигания значителен икономически растеж.
В същото време китайското правителство не предприема достатъчни мерки за ограничаване на бурните инвестиции, които, ако не се последват от силен ръст на търсенето, могат да доведат до “трудно приземяване” на нагорещената вече китайска икономика, на фона на забавянето на световния икономически растеж.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.