На днешното си заседание Комисията за финансов надзор (КФН) не наложи окончателна забрана на търговите предложения за акции на Луойл Нефтохим Бургас АД при цена 27,83 лв. за акция и за акции на Бентонит АД-Кърджали при цена 23,98 лв. за акция.
Търговите предложители и при двете предложения възнамеряват да поискат отписване на съответните дружества от регистъра по чл. 30, ал. 1, т. 3 от КФН. При Лукойл Нефтохим Бургас АД търгов предложител е Лукойл Юръп Холдингс Б.В. - Холандия, притежаващ 93,25% от акциите на дружеството.
Търгов предложител за акции на Бентонит АД е S&B Holding GmbH-Германия, притежаващ 97,03% от капитала на дружеството.
Комисията е разгледала заявление за вторично публично предлагане на облигации, издадени от Евробанк АД, и е върнала документите за отстраняване на недостатъци. Емисията на Евробанк е за 7 млн. лв., разпределени в обезпечени облигации с номинал 1 000 лв., срок до падежа пет години и годишна лихва 6,375%.
Комисията за финансов надзор е решила да допусне 38 лица до изпит за придобиване на право за упражняване на дейност като брокер на ценни книжа. Допуснатите до изпита за инвестиционен консултант са 32-ма души. Допълнителни материали са изискани от четирима кандидати за брокери и трима за инвестиционни консултанти. Няколко лица ще се явят и на двата изпита. Изпитът за брокери е на 28 май, а за инвестиционни консултанти на 29 май.
На 11 май ще започнат курсовете за подготовка за явяване на изпитите за брокери и консултанти. Курсовете са организирани от Института за следдипломна квалификация към УНСС и ще продължат две седмици.
Комисията за финансов надзор е приела на първо четене проект за изменение на Наредба N1 за изискванията към дейността на инвестиционните посредници. Промените са в две насоки, обобщи проф. Стоименов на брифинга на КФН. Едната е да се засили информацията, която предоставят инвестиционните посредници, и втората е по-ясна визия за документите на клиентите. Крайната цел да е се ограничи дейността на сивите брокери.
В следващите две седмици Комисията за финансов надзор ще проведе съгласуване с всички инвестиционни посредници, БФБ-София и Асоциацията на търговските банки (АТБ).
Комисията за финансов надзор на България заедно с тази на Румъния са поканени като наблюдатели в СЕЗАР – институцията отговаряща за капиталовия пазар в Комисията на Европа. „Поканата е да станем наблюдатели от 1 януари 2006 г., като таксата, която ще заплатим през първата година е 30 000 евро“, каза проф. Стоименов.
Той обяви още, че в Информационния център на Комисията за финансов надзор с телефон 0900 32 300 (0,18 ст./мин.) се получават по 730-740 обаждания на месец. 92% от запитванията са свързани с капиталовия пазар. Най-много са запитванията за акции от масовата приватизация, следват такива за инвестиционните бонове, компенсаторните инструменти, питания „как се инвестира на борсата“ и въпроси относно дивидентите. На следващо място по интерес е застраховането и на последно - осигуряването.
От тази седмица Комисията за финансов надзор има зам.-председател, ръководещ управление „Застрахователен надзор“ и това е Ралица Агайн.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.