„Лихвите на пазара следва да останат в нива 8-10%, но ние вече виждаме самоубийствената конкуренция на банките и прогнози много трудно могат да се правят“, каза в интервю за Investor.bg Борислав Тодоров, Управляващ директор на Кюн & Партньори ООД. С него разговаря Владимир Йорданов.
1. Намаля ли в последната година ефективната лихва, наричана от повечето потребители оскъпяване, и колко е в момента? Каква е прогнозата ви за средната лихва след една година?
Може би още дълго време ще се употребява терминът оскъпяване, но хората започнаха да научават кое какво е и смятам, че с времето нещата ще си дойдат на мястото. Още повече най-вярната истина за всеки клиент е да си направи сметката „Какво плащам в пари и каква ще ми е рекапитулацията на края на договора за лизинг/ кредит?”.
В момента българският пазар в областта на финансирането се движи между 7,5 и 22%. Разликата между компания и компания все още в някои случаи е голяма. Но за нас нормалната лихва на пазара следва да е в порядъка на 8 до 10%. Над 12% тя е висока, а под 8% рано или късно ще доведе до фалит на лизингови компании, което отново вреди на пазара.
Глупаво е да се смята, че на западния пазар лихвите са по 2%. Това не отговаря нито на нормалната логика на носене на риска, нито на нормалните нива инфлация, нито на разходите на финансовите институции.
В Западна Европа само разходите на финансовите компании са между 2-3%, да сложим EURIBOR 2-3%, вече отиваме на 5%. Ами рискът и печалбата на банката? Вярно е, че в държави от Централна Европа в момента се наблюдават лихви под 5%, но това вече носи и последствията си – срив в работата на някои банки, а нека отбележа – това вреди автоматично на ползвателите, а това сме ние.
Моето мнение е, че лихвите на пазара следва да останат в нива 8-10%, но ние вече виждаме самоубийствената конкуренция на банките и прогнози много трудно могат да се правят.
2. Според вас какво ще промени Законът за лизинга и последните рестрикции на БНБ спрямо банковото кредитиране?
На първо място ще се въведе ред на пазара на лизинговите услуги. По-добре ще е защитен общественият интерес, колкото и банално да звучи това. Не може един застрахователен брокер да се регистрира от държавата, да има правила за него (а неговата дейност е с много по-малък обществен интерес и съответно - риск за ползвателите на услугите му), а всеки, който пожелае, да си прави лизингова компания, да раздава и приема пари и да не се знае изобщо какво прави, защото никой не го контролира. Все още на пазара има доста некоректни играчи и смятам, че те са основната причина да се въведе законова регулационна рамка.
Вижте цялото интервю
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.