Индексът на потребителските цени в САЩ регистрира ръст от 0.6% през март, което се оказа над средните прогнози на анализаторите за повишение от 0.5% и над регистрираното през същия месец на миналата година повишение от 0.4%, съобщи Investor.bg.
Без да се отчита влиянието на силно волатилните цени на горивата и храните, основният индекс на потребителските цени регистрира ръст за месеца от 0.4% на месечна база, което бе и най-голямото повишение на показателя от август 2002 година.
Данните се оказаха и значително над средните очаквания на анализаторите, които прогнозираха, че основният индекс на потребителските цени ще регистрира ръст от 0.2% на месечна база.
През март енергийните цени са нараснали с 4%, което бе и най-голямото им повишение от октомври. Силен ръст през месеца са регистрирали и цените на газолина, които са се повишили със 7.9%.
Цените на храните са се повишили с 0.2%, а цените на жилищата с 0.5%, което е най-голямото им повишение от януари 2001 година досега.
За дванадесетте месеца до края на март индексът на потребителските цени се е повишил с 3.1% в сравнение с 3% за последните 12 месеца до края на февруари.
По-лошите от очакванията данни за ръста на потребителските цени отново ще възобновят очакванията на редица анализатори, че на предстоящата на 3 май поредна среща на FED, може да бъде предприето по-агресивно увеличаване не краткосрочните лихви.
След изнасянето на резултатите доларът регистрира ръст спрямо останалите основни валути, като еврото се понижи до 1.3000 долара, след като малко преди това се разменяше за 1.3050 долара.