Който без лиценз произвежда оптични носители или матрици за тяхното производство или продължи да ги произвежда след спиране на производството, да се наказва с глоба или имуществена санкция от 30 000 до 50 000 лв., предвижда приет днес от парламента на първо четене законопроект за административното регулиране на производството и търговията с оптични дискове, матрици и други носители, съдържащи обекти на авторското право и сродните му права.
С глоба от 10 000 до 25 000 лева да бъдат наказвани лицата, които в нарушение на закона произвеждат или съхраняват оптични носители и матрици за тяхното производство, не поставят кодове за идентификация на източника (SID-код), предлага вносителят - Министерски съвет. Който не изпълни задължение за регистрация по този закон, ще се наказва с глоба или имуществена санкция от 5000 до 15 000 лв., предвижда законопроектът.
Проектът предвижда регистрационен режим за производителите, които възпроизвеждат на територията на страната обекти на авторското право и сродните му права върху незаписани оптични дискове и други носители. Удостоверителен режим се предлага за сделките за производство на матрици и оптични дискове, за сделките за придобиване на права за възпроизвеждане и разпространение на звукозаписи и записи на аудиовизуални произведения, и за вноса и износа на матрици и оптични дискове.
Тези режими ще бъдат администрирани от Министерството на културата.
Законопроектът предвижда запазване на действащия лицензионен режим за производителите на компактдискове и на матрици. По думите на Благой Димитров (ДСБ) законопроектът не отразява пазарната среда и не може да пресече незаконната продажба на дискове, затова е необходимо да се напише нов закон, с по-широко приложно поле.
Евгени Кирилов от ПГ на Коалиция за България призова депутатите да постигнат общо решение и да приемат на първо четене законопроекта, тъй като ако не бъдат предприети стъпки в тази посока, предстоящият мониторингов доклад на Европейската комисия ще съдържа негативни констатации в тази посока.
Според Кина Андреева от ДСБ законопроектът не трябва да се приема по бързата процедура. И сега действащата законова база е достатъчна, за да се справим със ситуацията, ако има достатъчно политическа воля, коментира тя.