IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

63% от картовия оператор Борика вече са собственост на 25 банки

Поведението на банките в края на март показа липса на респект и неоценяване на стремежа към диалогичност на Централната банка

63% от картовия оператор Борика вече са собственост на 25 банки

Подписани са договорите за продажба на националния картов оператор Борика и 63 на сто от капитала му вече са собственост на 25 банки. Това каза днес управителят на БНБ Иван Искров по време на откриването на пролетната годишна среща на Асоциацията на търговските банки (АТБ) в Пловдив, цитиран от БТА. По думите му тази продажба е пример за добра съвместна работа между БНБ и банковата общност.

През март бе съобщено, че договорената с търговските банки цена на една акция е в размер на 3 904 лева. Това означава, че ако цената е същата, 63% от картовия оператор са продадени за около 6,149 млн. лв. Основният капитал на Борика е 2,5 млн. лв., разпределен в 2500 акции с номинална стойност 1000 лв.

Картовият оператор приключи миналата година със счетоводна печалба в размер на 3,753 млн. лева. Сумата на активите на дружеството през 2004 г. нараства до 14,491 млн. лева, а реализираните приходи са в размер на 11,180 млн. лева.

Поведението на банките в края на март показа липса на респект и неоценяване на стремежа към диалогичност на Централната банка, каза управителят на БНБ Иван Искров. Според него това е пример и за недобра банкова практика.

Той отбеляза, че кредитирането на домакинствата е най-динамично развиващият се сегмент на банковия пазар, но същевременно носи рискове, защото домакинствата нямат дълъг опит в натрупването на дългове и тяхното управление.

Иван Искров посочи още, че ако продължи кредитната политика на банките по отношение на потребителските и ипотечните кредити, това ще подкопае доверието между тях и клиентите им. Той призова банките да дават точна информация за рисковете, които поемат клиентите и също така когато се рекламират все по-ниски лихвени проценти.

Без да се дава точна информация за реалната дългова тежест и рисковете, това може в средносрочен период да има негативен ефект върху самите банки, допълни Искров.

Управителят на БНБ посочи, че до края на годината трябва да се реши въпросът за това как създаденият през миналата година кредитен регистър да обхване по-пълно кредитополучателите. Той допълни, че БНБ е изготвила и проект на закон за потребителското кредитиране и се надява още в началото на мандата на следващото Народно събрание той да бъде внесен за обсъждане.

Законопроектът предвижда въвеждане на понятието "годишен процент на разходите на потребителски кредит" и равнопоставеност между кредитор и кредитополучател, като се очаква да обхване всички видове потребителски кредити, каза Иван Искров.

Председателят на АТБ Левон Хампарцумян посочи, че банковото посредничество у нас още не е достатъчно развито, така както в Западна Европа, но е важна скоростта, с която се прави, и това е основното предизвикателство. Според него регулаторът трябва да реагира достатъчно рано и индивидуално към банките, а не към целия сектор.

На откриването на пролетната среща на АТБ присъстваха заместник-председателят на парламента Камелия Касабова и финансовият министър Милен Велчев. Министър Велчев очерта пред банковата общност основните приоритети, които трябва да залегнат в бъдещата политика на страната по отношение на Световната банка, Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за
възстановяване и развитие.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата