Повече от половината (56 на сто) от словенските работодатели планират да увеличат заплатите на служителите си през първата половина на годината, а 46 на сто очакват да увеличат персонала си според най-новото проучване на компанията за заетост "Менпауър" (Manpower), цитирано от сайта „Словения таймс".
Един на всеки трима от тези, които планират да увеличат заплатите, предвижда увеличение до 5 процента, пише БТА.
Малко над една пета смятат, че ще увеличат възнагражденията с между 6 процента и 10 процента, а една четвърт планират да увеличат социалните придобивки или бонусите. Нито една от 300-те анкетирани фирми от различни сектори няма намерение да намалява заплатите.
Проучването сочи, че 41 на сто от анкетираните компании са вдигнали заплатите през втората половина на 2023 г., въпреки че само 26 на сто са планирали да го направят, както сочи предходно проучване.
Най-сериозно увеличение на вънагражденията се очаква в науката и образованието, където всички анкетирани работодатели посочват, че са повишили заплатите през втората половина на миналата година.
Между 55 на сто и 65 процента от работодателите в транспорта, логистиката и автомобилната индустрия ще вдигнат заплатите, а в ИТ сектора, търговията на дребно и едро, производството, здравеопазването и фармацевтиката, туризма и хотелиерството, машиностроенето този дял е между 40 и 50 процента.
Почти 40 процента от работодателите посочват, че промените в заплащането и стимулите са били предизвикани от желанието да задържат служителите си. Средното текучество на служители е 10 на сто през 2023 г. спрямо 12,4 процента предходната година. Основната причина за напускането на персонала е заплащането.
Прогнозата за нетното наемане за първата половина на тази година, изчислена като разликата между процента работодатели, които възнамеряват да наемат, и процента планиращи да съкращават персонал, е +42,41 на сто, значително по-малко от миналата година (+54,49 на сто).