IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Starbucks България прави още една важна стъпка към ефективно опазване на околната среда

Starbucks България прави още една важна стъпка към ефективно опазване на околната среда

Във връзка с усилията, които компанията полага да осигури устойчиво бъдеще за всички, Starbucks въвежда таксуване за чашите за еднократна употреба в размер на 0,10 лв. Дори хартиените чаши за еднократна употреба съдържат пластмаса и имат специфичен процес на рециклиране. Събраните от таксата средства ще бъдат използвани за разширяване на мрежата от защитени територии в страната, в подкрепа на WWF България.

Като отговорен бранд, който се стреми да причинява минимално въздействие върху планетата, осъзнавайки измененията на климата, Starbucks полага систематични усилия за ограничаване на отпадъците, отиващи в депата. Целта е те да се намалят с 50% до 2030 г., като част от глобално поетия ангажимент на компанията за намаляване на въглеродния ѝ отпечатък. От 2009 г. клиентите на веригата ползват отстъпка от 0,50 лв., ако поръчат напитката си в собствена чаша, тъмблър или термос. През 2019 г. компанията премахна предлагането на пластмасови сламки от всички свои обекти в България и въведе специален модел капаци за чашите, които не изискват ползване на сламка. С тази инициатива от веригата елиминират използването на над 1 милиард сламки годишно.

Starbucks също така се опитва да мотивира клиентите да намалят ползването на чаши за еднократна употреба, предлагайки широка гама от оригинални тъмблъри и чаши за многократна употреба. Чашата за многократна употреба е един от най-популярните артикули от мърчандайзинга на Starbucks.

От средата на януари тази година компанията мина на следващ етап в стратегията си за свеждане до минимум на хартиените и пластмасови отпадъци, като въведе скромна такса за чаша за еднократна употреба. Всички приходи от тази такса ще бъдат дарени на WWF България за разширяване на мрежата от защитени територии в родината. Националните и природни паркове, резервати и природни забележителности, известни още като защитени територии, заемат едва 5% от територията на България, въпреки че страната е на едно от първите места в Европа по богата и запазена природа.

„Пластмасата за еднократна употреба е проблем, който става все по-важен за хората. С нашата инициатива искаме да повишим информираността на нашите клиенти за необходимостта от намаляване на отпадъците и да формираме у тях поведение, насочено към опазване на околната среда“, казва Иван Георгиев - оперативен директор на Starbucks за България и Румъния от AmRest. „България се присъединява към други пазари, управлявани от AmRest, където вече е въведена такса за чаша за еднократно ползване: Германия, Унгария и Чехия. По време на пилотните тестове, които продължиха около три месеца, имаше над 100% увеличение в използването на чаши за многократна употреба, което от своя страна се отрази в намаляване на общото количество произведени отпадъци“, добавя той.

WWF България работи за бъдеще, в което хората живеят в  хармония с природата. „Тъй като  бизнесите днес имат най-голямо  въздействие върху екосистемите  на Земята, ключов приоритет в  работата на WWF е да подкрепя  устойчивите практики в тяхната  дейност. Така всички заедно работим  за бъдеще, в което и нашите  деца да могат да се радват  на защитена природа.“, каза Веселина  Кавръкова, изпълнителен директор  на WWF България.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата