Срещата на лидерите на 20-те най-силни икономики в света започна. Тя се провежда във Вашингтон и може да се окаже ключова за бъдещото развитие на глобалната икономика. Според анализатори именно на нея ще стане ясно дали ролята на САЩ като световен лидер ще бъде запазена и занапред.
Някои от европейските лидери приравняват днешната среща на форума от Бретън-Уудс, който постави основите на световната икономика след края на Втората световна война.
Тогава американският долар получи ролята си на основна световна единица и беше създадена архитектурата на глобалната икономика с организации като Световната банка, Международния валутен фонд и предшественика на Световната търговска организация ГАТТ.
Сега, близо 60 години по-късно, Америка стои в основата на безпрецедентна финансова и икономическа криза, а претенции за глобална доминация се изразяват и от Китай, и от Европа. Политиците от ЕС пледират за тотално изменение на правилата и създаване на нови регулаторни режими с оглед предотвратяването на бъдещи кризи от подобен род.
ЕС издига предложения за по-стриктен контрол върху банковата система – такъв, какъвто има на Стария континент. В плановете влизат по-силен контрол върху дейността на хедж-фондовете и инвестиционните банки, увеличаване на резервите и въвеждане на универсални правила за водене на счетоводството им.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.