IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

България може да приеме еврото поне след 2-3 години

Политическият хаос директно няма да се отрази на икономиката

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Политическият хаос директно няма да се отрази на икономиката в краткосрочен план, но това, което се случва, е, че не могат да се правят дългосрочни планове и стратегическо планиране, което е ключово в ситуацията, в която се намира не само българската икономика, но и тази в Европа и в целия Западен свят.  Това коментира за БНР икономистът от Експертен клуб за икономика и политика Стоян Панчев.

"Икономиката върви без намесата на политиците, но някои от проблемите, които така или иначе съпровождат целия свят стопански, получават нулево внимание в България. Всички са фокусирани върху политическия въпрос. Дори ако погледнем ситуацията с лихвите - България продължава да има твърде ниски лихви, което се отразява на определени сектори в икономиката, изтъкна икономистът. Той отбеляза, че навсякъде в Европа има повишаване на лихвите, нормализиране или индексиране надолу на цените на жилищата, което в България не се е случило. Според него това е един от проблемите, които няма да бъдат отразени и ще останат встрани от вниманието на властта. Тези проблеми обаче са доста важни за повечето българи", каза още Стоян Панчев.

По думите му, ръстът на икономиката ще бъде около 2% тази година.

"Заради голямото увеличение на доходите имаме високо потребление. Тази година вероятно няма да се усети някакво особено забавяне на ръста на БВП, но това са неща, които може би ще се случат в следващите години. Ако имаме правителство, което да се подготви за тези процеси, да ги навигира в бъдещето, то това трябва да започне още отсега. Най-големият проблем, който е близо до нас, е дълговете, натрупани в цялата еврозона, които ще трябва да бъдат монетизирани чрез по-високо парично предлагане или създаване на нови пари, което често води до скок в цените, обясни икономистът.

"Имаме информация, че може да се окаже, че България изпълнява критерия за свръхдефицит, т.е. имаме дефицит над 3% до края на годината. Има такива индикации. Тази опасност се виждаше още миналата година, когато се приемаше този бюджет", коментира Стоян Панчев. Според него е напълно възможно да влезем в процедура по свръхдефицит от страна на ЕК.

"Последното нещо, което ѝ трябва на една страна, е в този момент да си смени валутата и да премахне валутния борд", смята Панчев и добави, че вижда приемането на еврото у нас поне след 2-3 години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата