България вече заема водещо място сред предпочитаните дестинации за стартиране на бизнес в Югоизточна Европа, благодарение на силната си екосистема, която подкрепя стартиращите и разрастващите се компании. По време на международна конференция, посветена на предизвикателствата пред стартъпите и участието на фондовете за рисков капитал, министърът на икономиката и индустрията Петко Николов подчерта значимостта на мрежата от научноизследователски центрове, лаборатории, бизнес инкубатори, която стимулира предприемачеството у нас.
Николов изтъкна как дигитализацията промени както икономическата, така и обществената среда. Тя улесни много от процесите, като направи възможни електронните плащания, онлайн търговията и бързото регистриране на нови фирми.
Въпреки тези улеснения, пътят към успешното предприемачество, както у нас, така и навън, остава предизвикателство. "Стартъпите се сблъскват с голяма конкуренция, недостиг на финансиране, ограничен достъп до пазари. Трябва да отговарят и на изисквания, които потребителите поставят пред тях. Тези изисквания са насочени към все по-устойчиво ресурсно ефективни и социални бизнес идеи", заяви Николов.
По данни, цитирани от министъра, около 55% от новите предприятия приключват с дейността си в първите пет години. Въпреки това, оставащите 40-45%, които проправят своя път през трудностите са много важни за държавната икономика. Те допринасят значително за нея, движейки иновациите, икономическия растеж, създавайки нови технологии, трансформират и повишават инвестиционната активност. Тези успешни стартъпи са "двигател на жизнената сила" в икономиката, насърчавайки развитието и привличайки млади хора към предприемачество.
Според Николов наличието на жизнени и успешни стартъпи е показател за добре създадена и функционираща бизнес екосистема. Със стабилна основа, положена преди над 15 години, България вече разполага със зрели предприемачи и значителен ръст на стартъпите, оцелели повече от пет години. Той акцентира върху това, че и през последните пет години те са се увеличили с близо път пъти.
По думите на министъра е положителна и тенденцията за увеличаване броя на високотехнологичните стартиращи предприятия в редица сектори. Сред тях са биотехнологии, финтех, интернет на нещата, умни градове, изкуствен интелект, виртуална и добавена реалност, роботика, електромобили, автономни автомобили, дронове и други.
Петко Николов обърна внимание и на усилията на правителството за подобряване на условията на бизнес средата, както и подкрепата на стартъпите в България. Той посочи законодателното регламентиране на дружествата с променлив капитал като една от формите за стартиращ бизнес с предимства за дяловите инвеститори.
Друга ключова инициатива, според Николов, е въвеждането на стартъп визата — мярка, целяща да привлече предприемачи от трети страни за създаване на високотехнологични компании с фокус върху научни изследвания и иновации. Министърът отбеляза също, че България се е присъединила към декларацията за въвеждане на стандарт на Европейския съюз (ЕС) за върхови постижения и на нациите на стартиращите предприятия.
На стратегическо ниво програмите "Конкурентоспособност и иновации" и Планът за възстановяване и устойчивост поставят приоритет върху подобрен достъп до финансиране, диверсификация на източниците и инструментите и насърчаване използването на алтернативни източници за финансиране. Усилията са насочени и към преодоляване на недостига на квалифицирани кадри, което е значителен проблем не само за България, но и в световен мащаб, добави Николов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.