Икономиката на Турция се очаква да расте с по 5% годишно през следващите три години, заяви министърът на икономиката на страната, визирайки предприеманите мерки за решаване на ключови въпроси, като справяне с инфлацията във връзка с евентуалното стартиране на преговори за присъединяване към Европейския съюз (ЕС), съобщи Investor.bg.
Министърът заяви още, че в страната трябва да се задълбочат политическите и икономически реформи, за да се осъществи желаното стартиране на преговорите с ЕС.
Дебатите за започване на преговорите с Турция за присъединяването й към ЕС са в разгарa си към настоящия момент, като сред основните противници на приемането на страната е Франция.
Много французи са против присъединяването на Турция поради преобладаващото мюсюлманско население, което е близо 71.4 млн., както и поради отказа на страната за признаване на Кипър като независима държава, един от най-новите членки на съюза.
Евентуален отказ на французите за приемането на европейската конституция при референдума на 29 май сериозно ще забави допълнително преговорите с Турция.
От друга страна, според анализатори, забавяне на преговорите за присъединяване може да окаже силно негативно влияние върху икономиката на Турция и доверието на чуждите инвеститори към страната.
Позитивизмът от предстоящи преговори вече е в известна степен заложен в очакванията на инвеститорите. От началото на годината турският индекс ISE National 100 регистрира повишение от 8%, като от началото на 2003 година се е повишил с цели 161%.
В страната са постигнати и значителни резултати във връзка с укротяването на инфлацията, която към момента е в размер на 9.3% в сравнение с 18.4% през 2003 година.
В допълнение към положителните очаквания позитивно въздействие върху икономиката на страната е оказало и новото тригодишно споразумение с МВФ в размер на 10 млрд. долара за периода 2005-2007 година.
Анализатори коментират още, че в средносрочен план перспективите пред страната са благоприятни, но в краткосрочен аспект пред страната съществуват редица неизвестности.