От 1 февруари 2009 г. електроразпределителното дружество ЧЕЗ променя ценоразписа си на услугите, които предоставя, включително и таксата за повторно включване на електрозахранването.
Цената на услугата за възстановяване на електрозахранването до 24 часа на прекъснат за неплатена електроенергия потребител става 19 лева с ДДС, а експресната услуга – в рамките на 6 часа, е с цена от 38 лева с ДДС.
Компанията предприема тази стъпка в изпълнение на решение на ДКЕВР от октомври 2008 г., но ще продължи да защитава позицията си, че така определените пределни цени на услугите за повторно включване на електрозахранването не са справедливи и ощетяват редовните й клиенти, се посочва в съобщението до медиите.
От ЧЕЗ заявяват, че според Закона за енергетиката цените на услугите на компанията не са предмет на ценова регулация.
Анализите на дружеството показали, че така определената цена за възстановяване на електрозахранването на прекъснат потребител не покрива реалните разходи за извършването на услугата.