Около 86 на сто от представителите на немските фирми у нас, членове на Германо-българската търговско-икономическа камара, очакват през тази година оборотът им да се увеличи, 60 на сто са заявили намерение да увеличат инвестициите си тук, а 50 процента смятат да увеличат броя на заетите места, съобщи главният управител на Германо-българската търговско-индустриална камара Митко Василев, цитиран от БТА.
Днес се проведе работната закуска на представители на немския бизнес у нас, членове на камарата със заместник министър-председателя Пламен Панайотов.
Данните са от годишната анкета на камарата сред германските фирми с дейност в нашата страна. Вицепремиерът Пламен Панайотов каза след срещата, че членовете на камарата са изразили становището, че Германо-българската търговско-индустриална камара способства за разгръщането на бизнеса и в ежедневните контакти на нейните членове в страната.
Диференцирана ставка за ДДС за различните стоки е един от проблемите, поставен на работната закуска от страна на немския бизнес. Вицепремиерът Пламен Панайотов отбеляза пред журналисти, че унифицирането на този данък дава добри резултати и за бизнеса, и за държавата.
Митко Василев отбеляза, че част от немските фирми през България започват да разработват други пазари като Македония, Сърбия, а "Метро" е разработила пазара в Русия и Украйна. Луфтханза е удвоила капацитета на своите полети. Това говори, че България е стратегически район за такъв голям концерн като Луфтханза, каза Василев.
Сред посочените в анкетата проблеми са инфраструктурата и съдебната система, отбеляза Митко Василев. Дадени са и препоръки за диференциране на ДДС за някои видове стоки.
Бертрам Ролман, собственик на "Ролман" заяви, че основните проблеми, които стоят пред фирмата, са прекалено високите цени за енергия и емиграцията на млади хора, които отиват да работят в чужбина. Това са хора, които отиват за 3-6 месеца в чужбина, а ние сме инвестирали в тяхното обучение, отбеляза Ролман.
По думите му това минира изграждането на добра основа. Според Бертрам Ролман причините младите хора да емигрират в чужбина е желанието им за бърза печалба. "Те нямат търпение да растат като професионалисти. Много голям брой млади хора искат за 2-3 години да направят кариера, а това е невъзможно", каза Ролман.
Според него има дефицит на квалифицирана работна ръка не в административната, а в практическата сфера . Той отбеляза, че липсва добра система за професионално обучение, която да предлага на промишлеността млади кадри.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.