Кои страни са на ръба да последват Исландия в икономическия и политически срив? Списание Foreign Policy разглежда петте страни, които според него са най-силно изложени на подобен риск.
Финансовата криза се оказа толкова сериозна във Великобритания, че Лондон получи нов прякор в международните медии – Рейкявик-на-Темза.
Въпросът в страната вече не е кога ще влезе в рецесия, а кога ще влезе в депресия. БВП падна с 1,5 на сто през четвъртото тримесечие на 2008 г., а прогнозите на ЕС са за спад от 2,8% през тази година.
Очаква се безработицата да нарасне до над 8 на сто до края на 2009, а около 23 на сто от британците оценяват задлъжнялостта си като „трудна за контролиране“.
Сривът на британската икономика е особено значим, тъй като тя зависи в по-голяма степен от финансовия сектор от повечето развити страни. Към момента британските банки имат външен дълг от около 4,4 трлн. долара, а за икономика с БВП в размер на 2,1 трлн. долара това е тежко бреме.
Политическите рискове пък са свързани с обрата на настроенията по отношение на правителството. Първоначално премиерът Гордън Браун спечели доверието на избирателите, поемайки водеща международна роля в отговор на кризата, но със задълбочаването на рецесията тенденцията се обърна.
Скорошно проучване на общественото мнение показа, че близо 6 от всеки 10 британци смятат, че поредните най-скорошни мерки за възстановяване на икономиката ще претърпят неуспех, и съответно изказват предпочитание за опозицията.
Правителството вече национализира голяма част от финансовия сектор и инвеститорите се опасяват от още такива действия. Намесата на държавата проникна толкова навътре в икономиката, че донесе на страната още един прякор – Съветска Великобритания.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.