Има частен инвеститорски интерес за изграждане на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй", обяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров при обсъждането на енергийната стратегия на България до 2020 година.
„През 2007 г. сме изнасяли 4,5 млрд. киловатчаса електроенергия, а 2,8 млрд. киловатчаса сме транзитирали“, допълни министърът.
По думите му капацитетът на мрежата ни е за около 9 млрд. киловатчаса.
През 2030 г. се надяваме да транзитираме поне 18 млрд. киловатчаса, а ако бъдат изградени и 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй", капацитетът за износ може да се повиши на 33 млрд. киловатчаса, посочи министърът.
Димитров каза, че има голям недостиг на електроенергия в Турция, Хърватска и Македония.
„Държавата няма да заделя финансов ресурс за този проект, ако той се осъществи, ще бъде изцяло с частни капитали“, посочи той и допълни, че интерес проявяват едни от най-големите фирми в ядрената енергетика, защото за момента "ядрената енергетика не е хоби на българския бизнес".
Министърът обяви, че се предвижда в енергийната стратегия на България до 2020 г. 10 млрд. куб. м природен газ да се набавят от алтернативни източници, а близо 6 млрд. куб. м – от Русия.
Сред проектите на министерството, заложени за изпълнение в стратегията, са стартирането на АЕЦ "Белене" през 2014-2015 г., създаване на възможност за улавяне и съхраняване на въглероден двуокис в "Марица-изток 4", изграждането на комплекс "Никопол-Турно Мъгуреле" и изпълнението на проекта за яз. "Тунджа".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.