Все по-изострящата се кредитна криза оказва силен натиск върху източноевропейските валути. Стремежът към избягване на рисковете от страна на пазарните участници и намаляващият приток на капитали в региона водят след себе си силни понижения на валутните курсове на местните парични единици, се казва в анализ на немския вестник FAZ.
Регистрираните през последните месеци поевтинявания на валутите от региона са стряскащи. Чешката крона вече се намира с 20 на сто под регистрирания неотдавна рекорд срещу еврото, сръбският динар е поевтинял с 23 на сто, турската лира е загубила 27 на сто, а руската рубла и унгарският форинт са се обезценили с по 31 на сто.
Особено впечатляващо е поевтиняването на румънската лея с 39 на сто, както и на полската злота и унгарската гривна, които са намалили стойността си почти наполовина след обезценка с по 44 на сто.
В тези волатилни времена българският лев изглежда като котва на стабилност.
Валутата на страната е с фиксиран курс от 1997 година, като съотношението тогава е било 1:1 с немската марка, а впоследствие – 1,95583 лева за едно евро. До момента валутният борд е запазен, но падането на валутните курсове на съседните страни с ефекта на доминото автоматично води до повдигането на въпроса дали левът все още може да бъде силен като лъв, се казва в анализа.
Причината за това е, че по този начин България губи конкурентност спрямо съседите си при привличането на чуждестранни клиенти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.