IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Спадът на руската рубла е важен инфлационен фактор

За Кремъл това може да е нож с две остриета

Спадът на руската рубла е важен инфлационен фактор

EPA/БГНЕС

Руската рубла се понижава спрямо другите валути, усложнявайки усилията на Кремъл да държи потребителската инфлация под контрол, от една страна, дори когато прегрява икономиката с разходи за войната срещу Украйна, от друга.

Официалният курс на централната банка за петък беше определен на 109 за щатски долар, което означава, че рублата струва по-малко от едно пени в доларово изражение. При този темп рублата се връщаше от дъното около 114 до долара, достигнат по-рано през седмицата.

Имаше подобни спадове спрямо китайския юан, който до голяма степен замени доларите и еврото за външна търговия, след като санкциите, наложени от западните съюзници на Украйна, отрязаха Русия от повечето сделки със западни компании и банки.

Спадът на руската рубла е основен инфлационен фактор, който трябва да се има предвид преди срещата на централната банка на страната за определяне на лихвените проценти на 20 декември, заяви във вторник заместник-управителят на РЦБ - Алексей Заботкин, съобщава Ройтерс.

"Разбира се, че това е допълнителен проинфлационен фактор", посочи Заботкин пред репортери и добави, че въздействието на падането на рублата ще се види в новите данни за инфлационните очаквания, които централната банка ще получи преди заседанието по-късно този месец.

През октомври Руската централна банка повиши агресивно своя референтен лихвен процент до 21% - най-високото ниво от 2003 г., за да се бори с инфлацията и да охлади прегряващата икономика.

В тази връзка Заботкин каза, че централната банка не вижда на този етап признаци за охлаждане на икономиката.

Руснаците приемат резервирано новината за местната валута, но не я коментират публично, пише AP.

Кремъл е въвлечен в хитро жонглиране. Правителствените разходи за война карат фабриките да работят на максимална скорост и икономиката да расте по-силно, отколкото мнозина очакваха предвид санкциите. Получената инфлация - 8,5% на годишна база през октомври - накара централната банка да повиши референтния си лихвен процент до болезнените 21%, за да забави заемите и разходите. Това доведе до оплаквания от бизнес лидери, засегнати от високи кредитни разходи, и насърчи прогнозите на икономистите, че ограниченото кредитиране в крайна сметка ще забави икономиката.

Президентът Путин обоснова спада на руската рубла. Той е “свързан не само с инфлационните процеси, но и с плащанията към бюджета, свързан е с цените на петрола, има много фактори от сезонен характер“. По думите на руския лидер ситуацията е овладяна и няма място за паника.

Въпреки това рублата и инфлацията остават ключови притеснения за Кремъл, каза Янис Клуге, експерт по руската икономика в Германския институт за сигурност и международни отношения в Берлин.

По-ниска рубла означава, че руснаците с течение на времето ще плащат повече за внос, особено за автомобили, домакински уреди и електроника, произведени в Китай, който сега е главният търговски партньор на Русия, каза Клуге.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата