Тази година беше много динамична и противоречива. Политическата криза и несигурността не беше добра за бизнеса. Политическата класа не си дава сметка за това и продължава да се фокусира върху партийните проблеми. Имаме спешна нужда от консенсус по ключови въпроси, което да доведе до съставянето на редовно правителство. Едни поредни избори март месец не са добър сценарий. Това каза Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
Германия е двигателят на Европа и това няма алтернатива. Това поставя Европа в неблагоприятна ситуация. Тя изостава икономически и технологично. Има нужда от промяна на посоката с рационални регулации и мисъл за бизнеса. Българската икономика не е изключение и също е в застой. Износът намалява, чуждестранните инвестиции намаляват, а операциите и правенето на бизнес стават все по-скъпи. Растежът след пандемията започва вече да намалява.
„Бюджетът, който беше предложен за обсъждане, не дава предвидимост и стабилност“, коментира гостът. Въвеждането на данъци с цел да бъде спасен един бюджет заради неразумни разходи е вредно. Това е ефектът от неразумното харчене. Неясната данъчна политика няма как да даде положителен знак пред инвеститорите. Надяваме се българските компании да компенсират свиването на чуждестранните инвестиции, но картината не е добра.
Нашите компании са част от веригата за доставки на европейските компании. Според събеседника Европа отдавна не е център на иновации и индустриализация. Това ще играе важна роля в бъдещата политика на Тръмп. Всяка следваща Европейска комисия въвежда в пъти повече регулации. Всичко това по-скоро ще даде негативно отражение и в България.
„Европа промени опаковката, но на практика провежда планова икономика и ефектът от това се вижда“, отбеляза гостът. Докладът на Марио Драги предупреди, че е нужна смяна на посоката. Единният свободен пазар изисква инвестициите да дойдат от генерирането на общ европейски дълг. Само така може да бъде наваксано изоставането. В момента липсва импулс за иновации и Европа трябва възможно най-скоро да се събуди. Възможно е изборът на Тръмп да доведе до раздвижване.
Близостта между Илон Мъск и Тръмп дава ясна заявка, че гласът на бизнеса ще бъде чут. В следващия мандат на Тръмп можем да очакваме да видим една различна политика. Ключови министри и назначения показват, че това е една съвършено различна администрация. Ще видим дали тя ще може да се справи с разединението в САЩ.
„Наративът по време на изборите в САЩ беше индустриализацията, връщането на работни местна, намаляване на зависимостта на САЩ от други държави“, припомни Михайлов. Това звучи като повече протекционизъм, който се харесва на американските избиратели. Връщането на производството от Китай обаче няма как да стане за една нощ.
„Присъединяването на България към Шенген е част от пътя към постигането на една прозрачна икономика“, категоричен е гостът. От друга страна, България се намира в списък за пране на пари и незачитане на интелектуалната собственост. Разбира се, няма как за кратък период да излезем от тях, но трябва да работим в тази посока. Следващите стъпки в този процес за Еврозоната и ОИСР. За да дойдат чуждестранни инвеститори, те имат изисквания към средата, които трябва да се опитаме да покрием. На Балканите се намираме в конкурентна среда, което изисква пакет от атрактивни мерки.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria