Личните дългове връхлитат все повече японци, тъй като по-високите лихвени проценти и растящите разходи за живот са все по-осезаеми. Потребителските заеми нарастват с най-висок темп от 16 години насам. Заемите на домакинствата надхвърлиха доходите за първи път през миналата година. Държавните служители се притесняват, че много хора, свикнали с ниските лихвени проценти, ще се затруднят с нарастването на заемите си.
Въпреки че Япония в никакъв случай не е единствената страна, която се сблъсква с проблема с дълга, заплатите са най-ниски от държавите от Г-7, а централната банка повишава разходите по заемите, докато другите ѝ колеги ги намаляват. Според оценки на юристи през тази година личните фалити - които вече са най-много от пандемията насам - са на път да достигнат най-високата си стойност от 2012 г. Трагичен е и фактът, че самоубийствата, свързани с дългове, също се увеличават.
Проблемът е още по-фрапиращ, като се има предвид, че страната е по-известна с това, че спестителите по-скоро крият пари под матрака, отколкото да трупат дългове. Въпреки това средният дълг на домакинствата се е увеличил до 6,55 млн. йени (42 000 долара) през 2023 г., което е повече от доходите, показват правителствени данни.
Да вземем за пример случай на медицинска работничка от Токио, която миналата година е подала молба за личен фалит, след като потребителските ѝ заеми са достигнали около 11 млн. йени.
Жената в началото на 60-те си години заяви, че е попаднала в спирала на изплащане на дългове, като е взела пари назаем от един кредитор, за да върне пари на предишен, а след това е взела друг заем, за да го изплати. Тя помоли да не бъде посочвана нейната самоличност предвид социалната стигма на банкрута.
Според японската Агенция за финансови услуги повечето неизплатени потребителски заеми са с лихвен процент от 14-16%. Жената заяви, че за някои от заемите си плаща до 18%.
Нарастването на потребителския дълг подчертава деликатния баланс в Япония, която излиза от десетилетия на дефлация и икономическа стагнация. Макар че хората стават все по-уверени в бъдещето и получават заеми за покупка на жилища и други разходи, в някои случаи те взимат заеми, тъй като инфлацията повишава цените.
Съотношението на дълга на домакинствата спрямо средния разполагаем доход в Япония достигна рекордните 122% през 2022 г., според последните сравнителни данни, събрани от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Това е в контраст със САЩ и Обединеното кралство, където то е намаляло през последното десетилетие.
Огромна разлика в заплащането
Хората взимат повече заеми в някои от най-големите икономики в света, но сравнително ниските заплати в Япония правят проблема особено остър. Според данни на ОИСР в доларово изражение средната заплата в Япония през 2023 г. е около 47 000 долара, което е значително по-малко от около 80 000 долара в САЩ.
„Все още има компании, в които заплатите остават ниски, и тези компании не са в състояние да се справят с нарастващите цени“, казва Такуя Хошино, главен икономист в Dai-ichi Life Research Institute Inc.
Според правителствен доклад през 2023 г. повече от 70 000 души са подали молба за индивидуален фалит. Шигеки Кимото, адвокат в адвокатска кантора „Шинва“ в Токио, заяви, че данните от съда за периода януари-октомври показват, че тази цифра може да нарасне до 75 000 - 80 000 през тази година.
Банката на Япония също така отбеляза нарастващия дълг на домакинствата в своя шестмесечен доклад за финансовата система през октомври, като заяви, че увеличаването на собствеността върху жилища сред младите хора ги излага на по-големи лихвени плащания.
Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.