"Кризата не беше провал на системата на свободния пазар“, заяви Джордж У. Буш през ноември 2008 г. „И отговорът не е да се опитваме да преоткрием тази система. Целта е да решим проблемите, пред които сме изправени, да направим реформите, от които се нуждаем, и да продължим напред с принципите на свободния пазар, които донесоха просперитет и надежда на хората по целия свят."
Доказано е, че той греши за това. Много малко политици в западния свят биха изразили подобни мисли сега, да не говорим за твърденията на Буш, че капитализмът е „далеч най-ефективният и справедлив начин за структуриране на икономиката“, „двигател на социалната мобилност“ и „магистралата към американската мечта.” Тазгодишните избори в САЩ донесоха окончателното отхвърляне на тези идеи. Собствената партия на Буш, по-специално, сега отхвърля повечето от тях категорично.
Докато старите редове падат бързо и внезапно, формирането на новите, които ги заместват, отнема повече време. Докато се оформя нов модел на икономиката, силите на пазарите и макроикономиката са движещите сили, а политиката и изборите – въпреки външния вид – са склонни просто да ратифицират решения и промени, които вече са направени.
Когато глобалната финансова система внезапно се срина през 2008 г., изглеждаше очевидно, че тя е помела целия начин на организиране на света. Ако капитализмът искаше да оцелее, той трябва да бъде обърнат с главата надолу. И така се доказва. И все пак 16 години и пет президентски избора след фалита на Lehman Brothers, алтернативата все още се появява.
Двата ключови момента на икономическата криза през 20-ти век бяха Големият крах на Уолстрийт от 1929 г. и краят на златния стандарт от Ричард Никсън през 1971 г. Отне години на сътресения първо за кейнсианската версия на капитализма на Новия курс, а след това за вдъхновените от Милтън Фридман глобализирани свободни пазари на Роналд Рейгън и Маргарет Тачър да възникнат от тези кризи. И все пак от гледна точка на историята, градивните елементи за нов ред непрекъснато си идваха на мястото през хаоса на 30-те и 70-те години на миналия век. Историята вероятно ще забележи същия процес в още по-дългата реакция на световната финансова криза от 2008 г.
Големият крах и кейнсианството
Версията на капитализма, която подхранваше Позлатената епоха и Буйните 20, загина внезапно през октомври 1929 г. Тя беше заменена от модел, който щеше да бъде наречен кейнсианство - дори ако Джон Мейнард Кейнс, който почина през 1946 г., можеше да не харесва приетите политики на негово име. Този процес отне време.
Първоначално администрацията на Хърбърт Хувър се доверява на капиталистическото творческо унищожение. Те оставиха банките да фалират, надявайки се системата да бъде прочистена, докато Америка направи катастрофален завой към протекционизъм с тарифите на Смут-Хоули. Франклин Д. Рузвелт пристига през 1933 г., решен да балансира бюджета.
Новата сделка беше отговорът на ФДР на отчаяни обстоятелства; това не беше получило никакъв мандат от избирателите. Той скоро разбра, че дефицитите са неизбежни. „Да балансираме бюджета си през 1933 г., 1934 г. или 1935 г. би било престъпление срещу американския народ“, каза той, когато беше изправен пред преизбиране. „Когато американците страдаха, ние отказахме да минем от другата страна. Човечеството беше на първо място.“ Той обясни ключовите реформи на Новия курс:
Този порочен затягащ се кръг на намаляващия ни национален доход просто трябваше да бъде прекъснат. Банкерите и индустриалците на нацията викаха на глас, че частният бизнес е безсилен да го сломи. Те се обърнаха, както имаха право да се обърнат, към правителството.
Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.