Какъв е процентът на „токсичните“ дългове в баланса на ирландските банки, който е свързан с имоти извън страната, пита колумнистът на ирландския Independent Дер О'Брайън.
Явно много хора са финансирали тези покупки, като са освободили капитал чрез продажбата на имоти в Ирландия, и затова, въпреки че самите имоти не фигурират в балансите, те са изиграли съществена роля за нерадостното състояние на банките в страната днес, отговаря си той.
„Всеки, който купи имот в България и го задържа, беше абсолютен глупак и аз повтарях това на тези страници отпреди сегашния крах“, пише той.
„Имам предвид кой въобще някога щеше да купи тези имоти?“
О'Брайън коментира, че идеята, че България може да създаде собствен масов пазар от юпита, бе центърът, върху който целият мит е бил базиран.
„През 2004 г., когато ирландците се втурнаха да купуват апартаменти с една спалня в България на „най-ниски“ цени от 50 хил. евро, средната заплата в България бе 1810 евро. Да, 1810 евро годишно, или приблизително 3,5% от стойността на „евтиния“ апартамент“, пише той.
Той добавя, че през 2004 г. в Ирландия средното заплащане е било над 25 хил. евро годишно, което предполага подобен имот в Ирландия да струва 700 хил. евро.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.