Какво ще се случи с парите ни, когато влезем в еврозоната? Въпреки че не се знае кога ще стане това, все повече бизнеси у нас се готвят за сменянето на валутата ни.
Във все повече книжарници въвеждат практиката да показват цените в лева и евро, казват от Асоциация “Българска книга”. Тази тенденция се наблюдава от повече от година. "Решихме да бъдем малко по-прагматични и да се подготвим допълнително. Истината е, че книгата не се продава толкова бързо. Обикновено един отпечатан тираж се продава за 2-3 години. А понякога и повече", обяснява Петя Господинова, зам.-председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга", предаде NOVA.
Според "Активни потребители" преходът от лева към евро ще тежи повече на джоба на бизнесите. Затова правят тази инвестиция от рано. "Това е по-скоро израз на оптимизма на тези предприемачи, че датата за приемане е скоро, тъй като те са направили тази подготока много преди да са задължени. Тези, които ще са останали без домашна работа, без двойно обозначение, ще имат санкции", посочва Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“.
"Разходите, които ще направим, няма кой да ни ги възстанови. Касовите апарати трябва да изписват и двете цени. Това е доработка на софтуера, а тя струва време и пари. Книгите или трябва да се изтеглят от издателствата, да се преетикират и отново да се върнат в книжарниците или самите книжари да вършат това", обяснява Господинова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.