България взима заеми и раздава щедро пари в бюджетната сфера, в същото време икономиката върви надолу. Това заяви председателят на АИКБ Васил Велев в предаването "Брюксел 1".
Той, заедно с икономиста и финансов експерт Юлиан Войнов, коментираха темата за бюджетния дефицит и Еврозоната.
"Трябва да се съкратят разходи, а те са направени за години напред. 80% ръст на заплатите за 4 години при 35% инфлация. С няколко години напред сме вдигнали заплатите в бюджетната сфера. И всичките тези възгласи: "Ама те са много ниски" - те са ниски, защото малко произвеждаме. Трябва да се намали администрацията с 20%", допълни още Велев.
"Трябва да започнат да плащат осигуровки за своя сметка заетите в бюджетната сфера, включително съдебна система, отбрана, сигурност. Трябва да се съкратят разходите за издръжка и да се увеличат пенсиите максимум с темпа на инфлацията, за да можем да влезем в това ново нормално - 3% дефицит", посочи още той пред Bulgaria ON AIR.
Дали ще успеем да влезем в тези 3% дефицит зависи от политическата воля, посочи Юлиан Войнов.
"Заявката на политиците от управляващото мнозинство е, че няма да съкратят тези разходи, а те са огромни и наистина започват да тежат. Само за тази година 2 млрд. лв. отиват там, при условие, че щатът е изключително раздут и ако погледнем разходите спрямо БВП, те са от порядъка на 2,5% от БВП, при условие, че средноевропейският е около 1%. Тук говорим за едно прекалено раздаване на пари и отделно става въпрос за това, че работят огромен брой пенсионери в тази система, които допълнително пък получават и пенсия, при пенсионирането си получават 20 заплати. Това е едно невероятно раздаване на средства, което просто в настоящия момент е неразумно да бъде правено", каза икономистът.
Бизнесът отдавна е готов за Еврозоната и страната е готова за Еврозоната, смята Васил Велев: "Трябва да затегнем коланите. Много ги разпуснахме. 4 години харчихме много повече, отколкото произвеждахме. Това пиянство приключи. Махмурлукът ще е още по-тежък, ако не спрем навреме".
Юлиан Войнов коментира и темата с парите в "сивия сектор": "За съжаление, българската икономика е от икономиките с най-голям сив сектор. Според различни международни изчисления той се равнява от порядъка на 30%. Това, превърнато в пари, означава от порядъка на 60 млрд. лв. Има такива пари, но възможността те да повлияят на инфлацията и на бюджетния дефицит е нищожна".
Целия разговор гледайте във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.